Posłowie zagłosowali m.in nad obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Sejm zakończył trzydniowe posiedzenie

Robert Szulc
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Sejm w piątek, po godz. 9 wznowił obrady; przyjęto uchwałę w sprawie uczczenia pamięci ofiar w 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Obniżono także składkę zdrowotną dla przedsiębiorców, oraz przyjęto projekt uchwały ws. wyborów prezydenckich na Białorusi. W piątek po południu Sejm zakończył trzydniowe posiedzenie; kolejne zaplanowane jest w dniach 23-24 kwietnia.

Posłowie przyjęli rano projekt uchwały w sprawie uczczenia pamięci ofiar w 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. W katastrofie zginęli wszyscy pasażerowie i członkowie załogi - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

W piątek w Sejmie od rana zaplanowany jest blok głosowań, w tym nad rządowym projektem obniżającym składkę zdrowotną. Posłowie to przyjęli.

Obniżenie składki zdrowotnej przyjęte

Sejm uchwalił w piątek ustawę, która obniży składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana ma kosztować 4,6 mld zł, wejdzie w życie od początku 2026 r. Według resortu finansów na reformie ma skorzystać ok. 2,5 mln przedsiębiorców. Ustawa wywołała sprzeciw części koalicji rządowej.

Wcześniej posłowie odrzucili poprawki zgłoszone przez klub Konfederacji. Przewidywały one, że dla osób opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych nie byłaby naliczana dodatkowa składka w wysokości 3,5 proc. od nadwyżki ponad trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia - jeżeli ich wynagrodzenie przekroczy ten wskaźnik. Przepadł też wniosek Razem o odrzucenie projektu ustawy.

„Nasz rząd krok po kroku odwraca katastrofalne skutki +Polskiego Ładu+. Jeśli chodzi o składkę zdrowotną, w pierwszym kroku skończyliśmy naliczanie składki zdrowotnej od sprzedawanych aktywów trwałych, w drugim kroku obniżyliśmy składkę minimalną. Dzisiaj wprowadzamy rozwiązanie, na którym skorzysta 2,5 mln polskich przedsiębiorców” – powiedział przed głosowaniem w Sejmie minister finansów Andrzej Domański.

„Chciałbym zadeklarować wyraźnie – całość kosztów związanych z tym projektem zostanie poniesiona przez budżet państwa, NFZ nie poniesie żadnych kosztów wprowadzenia tego rozwiązania” – dodał.

Zwrócił się także do posłanki „Razem” Marceliny Zawiszy, która złożyła wniosek o odrzucenie projektu w całości. „Nadwykonania za ubiegły rok zostały w całości uregulowane” – powiedział Domański.

Ustawa wprowadza dwuelementową podstawę wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców - do pewnego poziomu będzie ona ryczałtowa, a od nadwyżki dochodów będzie procentowa. Część zryczałtowana składki będzie wynosić 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Druga część będzie obliczana od nadwyżki dochodów powyżej 1,5-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia u przedsiębiorców rozliczających się skalą podatkową lub podatkiem liniowym (stawka 4,9 proc.).

W przypadku przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem druga część składki będzie naliczana od nadwyżki przychodów powyżej 3-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (stawka 3,5 proc.). Projekt zakłada także obniżenie składki do 9 proc. z 75 proc. minimalnego wynagrodzenia (obecnie jest 9 proc. minimalnego wynagrodzenia) dla przedsiębiorców opłacających podatek w formie karty podatkowej. Ustawa uchyla możliwość rozliczenia zapłaconych składek zdrowotnych w podatku dochodowym.

Nowe przepisy nie zmieniają wysokości składki zdrowotnej płaconej przez pracowników na etacie i nadal będzie to 9 proc. Nie będzie też zmian, jeśli chodzi o składkę w przypadku świadczeń emerytalnych - dalej będzie to 9 proc.

Za uchwaleniem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw głosowało 213 posłów, przeciw było 190 posłów, a 25 wstrzymało się od głosu. Teraz nowela trafi pod obrady Senatu.

Uchwała Sejmu ws. nieprawidłowości na Białorusi

Posłowie zagłosowali także za projektem uchwały w sprawie wyborów prezydenckich na Białorusi.

Za przyjęciem uchwały w sprawie tegorocznych wyborów prezydenckich na Białorusi głosowało w piątek 431 posłów, przeciw było 2, nikt nie wstrzymał się od głosu. 26 stycznia białoruskie media państwowe podały, powołując się na wyniki exit-poll, że Alaksandr Łukaszenka zdobył 87,6 proc. głosów w wyborach prezydenckich. Wybory nie są uznawane za demokratyczne przez białoruską opozycję i Zachód. W uchwale podkreślono, że Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, kierując się fundamentalnymi zasadami demokracji i poszanowaniem praw człowieka oraz wolności obywatelskich, wyraża głębokie zaniepokojenie sytuacją polityczną na Białorusi.

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej potępia brak przejrzystości i uczciwości podczas ostatnich wyborów prezydenckich, które nie spełniły międzynarodowych standardów demokratycznych, a ich wynik nie może być uznany za wiarygodne odzwierciedlenie woli politycznej Narodu Białoruskiego" - głosi uchwała.

Podkreślono, że Sejm z oburzeniem przyjmuje decyzję o niedopuszczeniu przez władze białoruskie, z odpowiednim wyprzedzeniem, do obserwacji procesu wyborczego przez przedstawicieli Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE, co dodatkowo podważyło jego rzetelność i przejrzystość.

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z całą stanowczością sprzeciwia się działaniom ograniczającym podstawowe prawa i wolności obywatelskie społeczeństwa białoruskiego, w tym represjom wymierzonym w przedstawicieli opozycji, niezależnych dziennikarzy i organizacje społeczeństwa obywatelskiego a także przedstawicieli mniejszości polskiej na Białorusi, w tym więzionego od lat Andrzeja Poczobuta" - podkreślono w uchwale. Zapis dotyczący mniejszości polskiej został dodany w przyjętej w piątek poprawce, którą rekomendowała sejmowa komisja spraw zagranicznych.

Będzie też informacja rządu o sytuacji osób starszych

Po głosowaniach Sejm wysłucha informacji rządu o sytuacji osób starszych w Polsce za 2023 rok, przeprowadzi też pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwolnienia przedsiębiorców od podatku dochodowego od kwot z ubezpieczeń majątkowych uzyskanych w związku z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl