Jeden z architektów sukcesu III powstania śląskiego. Szef adiutantury Marszałka Piłsudskiego. Inicjator i dowódca zarówno tajemniczej organizacji dywersyjnej „Brochwicz”, jak i słynnego „Wachlarza”. Bohater krwawych walk na Dolnym Mokotowie w czasie powstania warszawskiego. Kawaler orderu Virtuti Militari, pięciokrotnie dekorowany Krzyżem Walecznych, nosił swojego czasu na piersi także carski Krzyża Św. Włodzimierza z Meczami. Lista osiągnięć i wyczynów pułkownika Remigiusza Adama Grocholskiego zdaje się nie mieć końca. Pomimo tego, w świadomości zbiorowej jest postacią niemal całkowicie anonimową. Oto jego sylwetka.
Z Kaukazu na Śląsk
Remigiusz Adam Grocholski pochodził ze starej rodziny szlacheckiej. Przyszedł na świat 3 września 1888 roku w pałacu w Strzyżawce na Podolu. Jego rodzicami byli Tadeusz Grocholski, ziemianin i malarz, i hrabianka Zofia z Zamoyskich.
Po ukończeniu gimnazjum w Odessie młodzieniec zdobył dyplom wydziału prawa Uniwersytetu w Sankt Petersburgu. Niestety wtedy mocno podupadł na zdrowiu – zachorował na gruźlicę. Dlatego też przez kilka lat leczył się w Davos i Zakopanem.