Spis treści
Psycholog w każdej szkole
Jak zapowiada Paulina Piechna-Więckiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, pełnomocniczka minister edukacji ds. zdrowia psychicznego uczniów, w każdej szkole musi pracować psycholog, musi być dostępny i odpowiadać na potrzeby ucznia i uczennicy.
Ile brakuje do pełni szczęścia?
Raport Fundacji GrowSPACE powstał na podstawie danych otrzymanych od 89 proc. samorządów w Polsce.
Informacje pochodzą z zatwierdzonych arkuszy organizacyjnych szkół publicznych przed rozpoczęciem roku szkolnego.
Rok szklony 2024/25 w liczbach
W całej Polsce w szkołach odnotowano 2306 wakatów dla psychologów szkolnych. Obsadzonych jest 7344 etatów. Daje to braki w wysokości 23,90 proc. w skali kraju.

Dane mogą się jeszcze zmienić po zatrudnieniu specjalistów i specjalistek w szkołach po 1 września 2024 r.
Aleksandra Stube, psycholożka i szefowa zespołu ds. wsparcia psychicznego w Fundacji GrowSPACE przypomina, że receptą na punkty krytyczne jest budowa systemu.
- Wsparcie psychologa szkolnego jest kluczowym elementem ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Każde dziecko zasługuje na wsparcie i pomoc i żadne z nich nie może być krzywdzone przez wieloletnie zaniedbania systemowe.
Gminy w których nie ma psychologów szkolnych
Zgodnie z odpowiedziami samorządów, Fundacja GrowSPACE przedstawiła mapę punktów krytycznych, czyli gmin bez ani jednego psychologa szkolnego przed 1 września.
Ta liczba na rok szkolny 2024/25 wynosi na ten moment 308 gmin. Najwięcej punktów krytycznych znajduje się w województwach podkarpackim, łódzkim oraz zachodniopomorskim.

W stosunku do zeszłego roku bez psychologa w całym kraju było 450 gmin.
Dane komentuje Dominik Kuc, członek zarządu Fundacji GrowSPACE.
- Cieszymy się, że dane pokazują spadek, ponieważ daje to nadzieję na długoterminową poprawę. W mniejszych miastach i miejscowościach dużą rolę mogły odegrać podwyżki, które objęły nauczycieli i nauczycielki specjalistów i specjalistki.
11 proc. samorządów nie odpowiedziało na zapytanie
Fundacja GrowSPACE wystosowała zapytanie dotyczące liczby planowanych etatów, obsadzonych etatów oraz wakatów psychologów szkolnych do wszystkich gmin, powiatów oraz miast na prawach powiatów w Polsce. Informacje pochodzą z zatwierdzonych arkuszy organizacyjnych szkół publicznych przed rozpoczęciem roku szkolnego.
Czekamy zatem na dane z pozostałych 11 proc. samorządów w Polsce. Wtedy będzie można oszacować w pełni sytuację w polskich szkołach.
Źródło: FundacjaGrowSPACE