Różnice między leasingiem operacyjnym a finansowym Mazdy

Materiał informacyjny Mazda
Potrzebujesz samochodu na użytek prywatny lub firmowy, ale nie masz dostatecznych środków, aby sfinansować tak poważny zakup? Marzysz o nowej Mazdzie i to właśnie jeden z modeli tej marki spełnia Twoje wszystkie oczekiwania? Jednym z rozwiązań jest leasing auta. Sprawdź, jakie opcje przygotowano w Mazda Finance i dowiedz się, jakie są różnice między leasingiem finansowym a operacyjnym oraz czym taka opcja finansowania różni się od kredytu.

Co to jest leasing? Jakie są różnice między leasingiem a kredytem?

Specjaliści przewidują, że łączna wartość aktywów finansowanych w ten sposób w 2024 roku wzrośnie o 16% i przekroczy 118 mld zł[1]. Leasing jest od lat jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupu samochodu. Dlaczego jest tak chętnie wybierany i na czym polega?

Leasing to rodzaj umowy finansowania zakupu samochodu, w której uczestniczą dwie strony:

  • leasingobiorca, czyli osoba lub firma, która będzie użytkowała auto;

  • leasingodawca, czyli podmiot, który udziela wsparcia finansowego. Może to być bank, firma leasingowa. Istnieją też współprace między markami samochodowymi a bankami, np. opcja Mazda Finance, gdzie dealerzy wypracowali dogodne porozumienie z CA Auto Bank i Drivalia.

Leasingobiorca może – bez znacznego obciążania swojego budżetu firmowego – korzystać z samochodu w zamian za regularnie spłacane raty oraz tzw. czynsz inicjalny, czyli jednorazową opłatę udzielaną na wstępie.

Czy każdy może być leasingobiorcą, czy auto w ten sposób można wziąć tylko na firmę? Z umowy lesingu może skorzystać osoba prawna i osoba fizyczna prowadząca działalność , a samochód może być użytkowany w celach prywatnych oraz firmowych. Czym w takim razie różni się od kredytu, który tez polega na spłacaniu rat?

Jedną z podstawowych różnić między kredytem a leasingiem jest kwestia własności – w tym wypadku auta.  W leasingu przedmiot należy on do leasingodawcy, a leasingobiorca jedynie go użytkuje przez określony czas i na określonych warunkach. Przy umowie kredytowej samochód staje się od razu własnością kredytobiorcy. To on go też amortyzuje. W przypadku leasingu ta kwestia zależy od rodzaju umowy. Dodatkową zaletą umowy leasingowej jest jej elastyczność, np. w zakresie serwisowania i wymiany przedmiotu leasingu. W zależności od ustaleń pod koniec jej obowiązywania samochód można zwrócić, wykupić lub wymienić na nowy.

Rodzaje leasingu: leasing operacyjny a finansowy

Szczegóły umowy leasingowej będą jednak zależeć od jej typu. Do wyboru masz leasing finansowy i operacyjny. Czym się one różnią? Przede wszystkim kosztami podatkowymi.

W przypadku leasingu operacyjnego (inaczej usługowy) to leasingodawca, czyli formalny właściciel auta, dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Leasingobiorca ma możliwość wpisania wszelkich opłat – czynszu inicjalnego, rat leasingowych i wydatków poniesionych w celu utrzymania samochodu – w koszty uzyskania przychodu. To od szczegółów umowy zależy jednak, kto ponosi koszty eksploatacyjne: napraw, ubezpieczenia, przeglądów technicznych itp. Leasing operacyjny zazwyczaj też trwa krócej, obowiązuje w nim niższa opłata wstępna. Najczęściej to w tym typie leasingu masz możliwość nie tylko wykupienia auta, ale też wymiany go na nowszy model (to szansa na przetestowanie kolejnej Mazdy, np. wprowadzanej na rynek nowości, jak w 2024 roku Mazdy CX-80) lub zwrócenia.

Leasing finansowy (inaczej nazywany kapitałowym lub inwestycyjnym) to umowa, która z reguły trwa dłużej niż w poprzednim przypadku. Tutaj to leasingobiorca dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Jeśli został wzięty na firmę, to musi zostać też włączony do ewidencji środków trwałych. Ta forma umowy jest polecana przede wszystkim, kiedy po jej zakończeniu chcesz nadal jeździć wybraną Mazdą, bo po zakończeniu spłaty, przejdzie ona na Twoją własność. Warto wiedzieć, że w leasingu finansowym czynsz inicjalny może być wyższy, ale od niego będzie też zależała wysokość comiesięcznych rat.

Leasing operacyjny czy finansowy – jaki rodzaj leasingu wybrać przy zakupie Mazdy?

Umowę leasingową można zawrzeć w firmie leasingowej, ale jeśli już zdecydujesz się na konkretną markę samochodu, warto sprawdzić, czy nie współpracuje ona z takim podmiotem. Dzięki temu cały proces jest jeszcze szybszy i łatwiejszy, a oferta dopasowana jest do potrzeb klienta. W przypadku Mazdy wniosek można złożyć i podpisać cyfrowo. Jego akceptacja jest szybka. Dodatkowo można skorzystać z atrakcyjnych pakietów ubezpieczeń: OC, AC, NNW, Assistance i GAP.

Jeśli zastanawiasz się nad finansowaniem zakupu nowej Mazdy, możesz skorzystać z usługi Mazda Finance. Dealerzy współpracują w tym wypadku z CA Auto Bank i Drivalia  i wypracowali kilka opcji leasingu.

Mazda Driveflex Lease ze spłatą części wartości auta

Potrzebujesz Mazdy na pewien okres, np. do konkretnego projektu w Twojej firmie? Może w Twoim życiu za kilka lat szykują się zmiany i potrzebujesz elastycznej oferty, która pozwoli Ci łatwo wymienić model na nowszy lub większy? A może po prostu lubisz testować nowe auta? W takim wypadku odpowiedni będzie Leasing Mazda DriveFlex Lease. Czym się charakteryzuje?

Jest to opcja leasingu z obniżonymi ratami miesięcznymi (o wiele niższe niż w standardowych ofertach) oraz spłatą jedynie spodziewanego spadku wartości auta przez okres trwania umowy leasingowej. Bierze się pod uwagę różnicę między wpłatą własną a wartością końcową. Wpłata własna w tej ofercie jest na poziomie 0-20% dla okresu 2-letniego lub 0-30% dla 3 i 4-letniego.

DriveFlex Lease:

  • Wysokość rat: możliwie najniższe raty miesięczne.

  • Kwota wykupu: została zwiększona, aby obniżyć opłaty miesięczne.

  • Wpłata własna: już od 0 zł.

  • Okres trwania umowy: 2, 3 lub 4 lata.

  • Dodatkowe opcje: możliwość finansowania w ramach umowy ubezpieczenia na życie i GAP (koszty doliczane do rat).

Decyzję można podjąć dopiero na zakończenie okresu spłacania rat.

Leasing Mazda Lease – standardowa umowa leasingowa

Mazda ma przygotowaną również standardową ofertę finansowania swoich samochodów. W leasingu Mazda Lease spłacasz całą wartość samochodu. Koszt wykupu zależy od szczegółów, ale może wynosić nawet tylko 1% wartości auta. To opcja dla tych, którzy planują po zakończeniu umowy wyjechać tym samym samochodem, który wzięli w leasing. Jest więc alternatywą dla kredytu, ale bardziej elastyczną, bo można ustalić wysokość wpłaty własnej (decydujesz, czy płacisz więcej na początku, czy spłacasz wyższe raty, a może większy będzie koszt wykupu. Wpłata własna jest tu na poziomie 0-45%). W standardowym leasingu okres trwania umowy to tutaj od 2 do 5 lat.

Wróć na i.pl Portal i.pl