Ministerstwo Finansów podkreśla, że planowana skala oraz tempo konsolidacji fiskalnej są w pełni zgodne z przepisami Unii Europejskiej oraz wytycznymi Komisji Europejskiej. Plan zakłada, że deficyt nominalny zostanie zmniejszony poniżej 3 proc. PKB do 2028 roku, co pozwoli na wyjście z procedury nadmiernego deficytu oraz stopniową redukcję długu do poziomu poniżej 60 proc. PKB.
Ważnym elementem planu jest ścieżka wydatków sektora do 2028 roku, która ma zapewnić zgodność deficytu i długu z przepisami UE w średnim okresie. Aby to osiągnąć, rząd musi podjąć odpowiednie działania, które zostały przedstawione w zarysie w planie.
Ministerstwo wyjaśnia, że plan przewiduje możliwość nierównomiernego rozłożenia redukcji deficytu w okresie objętym planem. W 2024 roku planowane jest ograniczenie pierwotnego deficytu strukturalnego o 0,25 proc. PKB, co oznacza większy wysiłek w kolejnych trzech latach, kiedy ograniczenie deficytu wyniesie średnio nieco ponad 1 proc..
Prognozy deficytu i wyzwania budżetowe
Prognozy deficytu sektora na lata 2024-2025 są zgodne z prognozami do projektu ustawy budżetowej na 2025 rok. Po wzroście do 5,7 proc. PKB w 2024 roku, deficyt sektora będzie stopniowo redukowany, by w 2028 roku osiągnąć poziom 2,9 proc. PKB.
Unijne przepisy nie wymagają pełnego przedstawienia wszystkich działań prowadzących do redukcji deficytu. Działania te będą wdrażane w miarę potrzeb, w zależności od kształtowania się deficytu, wzrostu gospodarczego i skutków już zaplanowanych działań, a ich realizacja będzie raportowana corocznie.
Ministerstwo Finansów podkreśla, że istotnym wyzwaniem w okresie obowiązywania planu będzie konieczność realizacji wysokich wydatków obronnych przy jednoczesnym redukowaniu nadmiernego deficytu oraz dbałości o wzrost gospodarczy i inwestycje publiczne. Wydatki obronne będą wynikać z limitów określonych w ustawie o obronie Ojczyzny i będą wyższe niż przed agresją Rosji na Ukrainę.
Dług sektora i jego zarządzanie
Prognozy dotyczące relacji długu sektora do PKB są zgodne z planowaną ścieżką dostosowania fiskalnego. Przewiduje się, że relacja długu do PKB wyniesie 54,6 proc. w 2024 roku i wzrośnie do 58,4 proc. w 2025 roku. W 2027 roku osiągnie 61,3 proc., a następnie w 2028 roku spadnie do 61,2 proc., zgodnie ze strategią zarządzania długiem na lata 2025-2028.
Ministerstwo Finansów informuje, że dług sektora instytucji rządowych i samorządowych przekroczy 60 proc. PKB w 2026 roku, ale powróci poniżej tego poziomu do 2030 roku. Strukturalna część planu została przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii i zawiera reformy oraz inwestycje do 2028 roku, które przyczyniają się do realizacji zaleceń Rady UE dla Polski.
Wdrażanie planu i monitoring postępów
Po przyjęciu przez rząd plan zostanie przekazany do Komisji i Rady UE. Komisja będzie miała około sześciu tygodni na jego ocenę i przygotowanie projektu rekomendacji Rady UE. Rada Ecofin przyjmie rekomendacje dla Polski na początku 2025 roku, co umożliwi rozłożenie redukcji nadmiernego deficytu na dłuższy, czteroletni okres.
Wdrażanie planu będzie monitorowane poprzez coroczne raporty, które będą przygotowywane do końca kwietnia. Raporty te będą zawierać informacje o postępach w realizacji ścieżki wydatków oraz działaniach wspierających jej przestrzeganie. Pierwszy raport zostanie przedłożony do przyjęcia przez Radę Ministrów w kwietniu 2025 roku i opublikowany najpóźniej 30 kwietnia.
źródło: PAP/Kancelaria Premiera
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
