Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska.
„Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, dzięki której w przyszłym roku polskie rodziny nie zapłacą wyższych rachunków za prąd do 2 tys. kWh! Dla rodzin z kartą dużej rodziny oraz rolników podwyższyliśmy dzisiaj próg do 3 tys. kWh!” – napisał na Twitterze rzecznik rządu.
Zamrożenie cen energii
Ceny energii mają zostać zamrożone na poziomie z 2022 roku. Rządowa ustawa wprowadza trzy warianty, które będą obowiązywać:
- do 2 tys. kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych,
- do 2,6 tys. kWh rocznie dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami,
- do 3 tys. kWh rocznie dla rodzin trzy plus – czyli rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników
Z zamrożenia cen może skorzystać prawie 17 mln gospodarstw domowych. Na te działania rząd chce przeznaczyć nawet 23 mld złotych.
Ponadto, dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania – w tym wykorzystują pompy ciepła – wprowadzony zostanie specjalny dodatek elektryczny w wysokości 1000 zł, a w przypadku zużycia ponad 5 MWh energii – 1500 zł.
O dodatek ten będzie można się ubiegać w gminie. Według szacunków rządu, na takie wsparcie może liczyć nawet 800 tys. odbiorców. Władze szacują, że koszt takiego wsparcia to około 1 mld złotych.
Upust za oszczędzanie energii
W planach rządu jest także zachęcanie Polaków do oszczędzania energii elektryczności. Jeśli gospodarstwo domowe ograniczy zużycie, może liczyć na 10 procent zniżki, liczone od całkowitego kosztu elektryczności.
Rozwiązanie to ma funkcjonować już od 1 października 2022 roku.
dś
Źródło:
