Spis treści
100 lat temu Władysław Reymont dostał Nobla za „Chłopów”
Minęło już sto lat od dnia otrzymania przez Władysława Reymonta Nagrody Nobla za powieść „Chłopi”. Wówczas szwedzka akademia, tak argumentowała ten wybór: „uniwersalizm powieści, archetypiczność postaci, harmonię kompozycji, epicki rozmach, plastyczność obrazowania”, jednocześnie uznała, że powieść ta jest „prawdziwym epos prozą”.

Nowe życie „Chłopi” zyskali dzięki filmowej adaptacji przygotowanej przez DK Welchman i Hugh Welchman.
– Po latach pracy nad filmem o Vincencie van Goghu poczułam silną potrzebę, by opowiedzieć o kobietach: ich zmaganiach, pasji i sile – zaznaczyła reżyserka i scenarzystka, DK Welchman.
Stworzenie tej ekranizacji okazało się naprawdę wielkim przedsięwzięciem. Na początku nakręcono film z aktorami, a następnie ekipa ponad 100 malarzy namalowała obrazy, które niejako połączone są z nagranymi wcześniej scenami. Warto też zaznaczyć, że film został zrealizowany w oparciu o malarstwo młodopolskie – ujęcia mogą nam więc przypominać obrazy m.in. Józefa Chełmońskiego, Ferdynanda Ruszczyca czy Leona Wyczółkowskiego, co jeszcze bardziej ma przywoływać na myśl klimat przełomu XIX i XX wieku.
Warto także omówić adaptację na lekcjach języka polskiego. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej przygotowały scenariusze lekcji na podstawie „Chłopów”, które można wykorzystać na zajęciach.
Ciekawostki na temat „Chłopów” Reymonta
Po 100 latach od czasu otrzymania Nobla przez Reymonta, warto odświeżyć sobie lekturę. W powieści obyczajowej Reymonta wciąż znajdujemy aktualne wątki, dotyczące m.in. miłości czy konfliktów rodzinnych.
Wiecie, jak wyglądało tworzenie przez pisarza sceny wesela Boryny i Jagny? Albo jaka jest narracja w „Chłopach”? Sprawdźcie ciekawostki na temat powieści i samego pisarza.
Przeczytaj ciekawostki na temat „Chłopów” Reymonta>>