Sejm uchwalił ustawę o finansowaniu WPR 2023-2027. Będą unijne środki na wsparcie rolnictwa w Polsce

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Środki z Unii Europejskiej będą przekazywane do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na podstawie wskazanych przez nią zapotrzebowań.
Środki z Unii Europejskiej będą przekazywane do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na podstawie wskazanych przez nią zapotrzebowań. pixabay.com/FelixMittermeier
Podczas czwartkowego posiedzenia 26 stycznia Sejm uchwalił ustawę o finansowaniu wspólnej polityki rolnej na lata 2023-2027. Określenie zasad pozwoli dostosować prawo do wymogów europejskich i uruchomić unijne środki przeznaczone na wsparcie rolnictwa w kraju.

Spis treści

Ustawę przyjęto 431 głosami, przeciw było 12 posłów, nikt nie wstrzymał od głosu. Jedynie podczas I czytania została wprowadzona poprawka redakcyjna do projektu.

Ustawa o finansowaniu WPR 2023-2027. Co wnosi?

Ustawa dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów w zakresie finansowania wspólnej polityki rolnej na lata 2023–2027. Określają one m.in.:

  • właściwości organów w zakresie uruchamiania środków publicznych pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji oraz z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich,
  • zasady uruchamiania środków z budżetu państwa na wyprzedzające współfinansowanie kosztów kwalifikowanych,
  • wyprzedzające finansowanie pomocy finansowej w ramach interwencji objętych Planem Strategicznym, a także pomocy technicznej.

W założeniu mechanizm wyprzedzającego finansowania ma być częściej stosowany i obejmie m.in. zwiększanie konkurencyjności gospodarstw rolnych czy inwestycji w alternatywne źródła energii.

Kto będzie sprawował pieczę nad środkami z europejskich funduszy?

Funkcję agencji płatniczej pełnić będzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, z kolei jako jednostkę certyfikującą wskazano szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Wszelkie zadania związane z uruchamianiem środków z UE na polskie rolnictwo wyznaczy i wykona minister finansów, przy wsparciu ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Jak zaznaczono w ustawie, europejskie środki będą przekazywane do ARiMR na podstawie wskazanych przez nią zapotrzebowań. Na wniosek ministra rolnictwa będą też przekazywane pieniądze na współfinansowanie krajowe i przejściowe wsparcie krajowe w formie dotacji celowej.

Warunki przekazywania środków dla polskiego rolnictwa

To, w jakim trybie i na jakich warunkach będą przekazywane środki z EFRG i EFRROW, współfinansowania krajowego i przejściowego wsparcia krajowego dla agencji, określi rozporządzenie ministra finansów, w porozumieniu z ministrem rolnictwa. Podobnie zostanie określony sposób postępowania ze środkami odzyskanymi od beneficjentów. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, teraz trafi do prac w Senacie.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl