Sekretarz Generalny ONZ: świat wkracza w erę chaosu, Rada Bezpieczeństwa nie działa

OPRAC.:
Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
od 12 lat
Rada Bezpieczeństwa ONZ nie jest w stanie działać w obliczu mnożących się konfliktów i narastającego chaosu – uważa Sekretarz Generalny tej organizacji Antonio Guterres. – Rada Bezpieczeństwa, główne narzędzie pokoju na świecie, znajduje się w stanie impasu z powodu geopolitycznych konfliktów – zaznaczył.

Spis treści

Ważne mechanizmy zawodzą

– To nie pierwszy raz, kiedy Rada jest podzielona. Ale teraz jest najgorzej. Obecna dysfunkcja jest głębsza i bardziej niebezpieczna – oznajmił, przedstawiając Zgromadzeniu Ogólnemu swoje priorytety na 2024 rok.

– Podczas zimnej wojny dobrze ugruntowane mechanizmy pomagały zarządzać stosunkami między supermocarstwami – zauważył.

– Ale w dzisiejszym wielobiegunowym świecie takie mechanizmy są nieobecne. Nasz świat wkracza w erę chaosu – ostrzegł.

Jako niebezpieczeństwa Guterres wskazał rozprzestrzenianie broni jądrowej i rozwój "nowych sposobów zabijania".

Era gniewu, nienawiści i zamętu

– W dzisiejszym świecie jest tak wiele gniewu, nienawiści i zamętu. Wydaje się, że każdego dnia i przy każdej okazji toczy się wojna. Wojny na słowa. Wojny o terytorium. Wojny kulturowe – powiedział.

Koncentrując się w szczególności na konflikcie między Izraelem a Hamasem, Guterres ostrzegł przed możliwym izraelskim atakiem naziemnym na Rafah. Znajdują się tam obecnie setki tysięcy palestyńskich cywilów, którzy uciekli ze swoich domów w północnej części enklawy przed izraelską ofensywą.

-"W dzisiejszym świecie jest tak wiele gniewu, nienawiści i zamętu" - mówił w środę w Zgromadzeniu Ogólnym szef ONZ Antonio Guterres,
-"W dzisiejszym świecie jest tak wiele gniewu, nienawiści i zamętu" - mówił w środę w Zgromadzeniu Ogólnym szef ONZ Antonio Guterres, zaznaczając, że Rada Bezpieczeństwa znajduje się w stanie impasu z powodu geopolitycznych konfliktów Fot. HAITHAM IMAD/PAP/EPA

– Takie działanie gwałtownie zwiększyłoby to, co już jest koszmarem humanitarnym, z nieobliczalnymi konsekwencjami regionalnymi – podkreślił, wzywając do "natychmiastowego humanitarnego zawieszenia broni" i uwolnienia wszystkich zakładników.

Szef ONZ zaapelował również o reformy Rady Bezpieczeństwa i międzynarodowego systemu finansowego oraz ustanowienie "narzędzia awaryjnego w celu poprawy międzynarodowych reakcji na złożone globalne wstrząsy", takie jak pandemia Covid-19.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

ag

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl