Sekretarz Rady Europy odpowiada Ziobrze: Polska nie powinna wycofywać się z konwencji stambulskiej

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Sekretarz Rady Europy odpowiada Ziobrze: Polska nie powinna wycofywać się z konwencji stambulskiej
Sekretarz Rady Europy odpowiada Ziobrze: Polska nie powinna wycofywać się z konwencji stambulskiej Adam Jankowski
Sekretarz generalna Rady Europy Marija Pejčinović Burić zaapelowała w niedzielę do polskiego rządu, aby ten nie wycofywał się z konwencji stambulskiej. - Jest ona kluczowym międzynarodowym układem Rady Europy, dotyczącym zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej – stwierdziła. W sobotę Zbigniew Ziobro zapowiedział złożenie wniosku o wypowiedzenie konwencji.

Oświadczenie Pejčinović Burić zostało opublikowane na Twitterze przez rzecznika Rady Europy Daniela Holtgena.

Sekretarz RE napisała w nim, że jedyny cel jaki przyświeca konwencji stambulskiej to „zwalczanie przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. - Wyjście z niej byłoby godne ubolewania i stanowiłoby wielki krok wstecz, jeśli chodzi o ochronę kobiet przed przemocą w Europie - oświadczyła.

Marija Pejčinović Burić dodała, że „w przypadku jakichkolwiek nieporozumień lub nieporozumień dotyczących konwencji jesteśmy gotowi wyjaśnić je w konstruktywnym dialogu”.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro na sobotniej konferencji prasowej poinformował, że w poniedziałek w resorcie rodziny zostanie złożony wniosek o wypowiedzenie przez Polskę konwencji stambulskiej.

Motywując tę decyzję, Ziobro podkreślił, że „polskie prawo jest wzorcem dla innych krajów Unii Europejskiej i innych krajów na świecie, jeśli chodzi o standard ochrony przed przemocą”.

Dodał, że rodzime prawo jest „wzorcowe w tym względzie i spełnia wszystkie wymagania, które są określone w konwencji stambulskiej w zakresie ochrony przed przemocą względem kobiet”.

- Jeżeli ktoś chce powiedzieć, że my występując z inicjatywy konwencji stambulskiej, chcemy działać na rzecz obniżenia standardów ochrony kobiet, to jest jedno pytanie: w jakim zakresie polskie prawo nie odpowiada i nie spełnia wymogów określonych w konwencji stambulskiej? - pytał minister sprawiedliwości.

Jak zaznaczył, polski rząd nie zgadza się z „obszarem konwencji, który dotyczy ideologizacji”. - Te zapisy mogłyby doprowadzić do wzrostu przemocy. Proszę nie ulegać propagandzie lewackiej i lewicowej. Popatrzmy na fakty i działania – apelował Ziobro.
Konwencja stambulska jest nazywana antyprzemocową i mówi o konieczności zapobiegania i zwalczania przemocy domowej – głównie wobec kobiet i dzieci.

Można w niej przeczytać, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem oraz że przemoc nigdy nie może być usprawiedliwiana tradycją czy religią. Według konwencji, przemoc wobec kobiet może być uwarunkowana kulturowo.
Zdaniem części polityków zapisy zawarte w dokumencie mają wydźwięk zbyt lewicowy i feministyczny.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl