Spis treści
Zator: polskie zagłębie parków rozrywki
Małopolskie miasteczko Zator liczy ok. 4 tys. stałych mieszkańców, ale co roku odwiedzane jest przez miliony turystów. Przyciągają ich dwa słynne parki rozrywki: starszy Zatorland, oferujący m.in. spotkanie oko w oko z dinozaurami, i otwarta w 2014 r. Energylandia, obecnie największy w Polsce obiekt tego typu.
Być może mieliście już okazję odwiedzić Zator i jego niezwykłe parki. Z pewnością można je zaliczyć do najlepszych parków rozrywki w Polsce. Tym razem jednak nie chcemy opowiadać Wam o tamtejszych atrakcjach, lecz pokazać oba parki z niezwykłej perspektywy: z satelity, i to na przestrzeni prawie dwóch dekad.
To też może Cię zainteresować:
Jak zmieniała się Energylandia? Zdjęcia satelitarne ukazują gwałtowny rozwój parku
Zawsze miło jest się przekonać, że Polacy potrafią tworzyć niezwykłe rzeczy. Tak było w przypadku Energylandii, otwartej w 2014 r. Park powstał praktycznie w szczerym polu. Zdjęcia satelitarne, udostępnione w programie Google Earth Pro, pozwalają na własne oczy zobaczyć, jak ziemia uprawna zaczyna szybko przechodzić przedziwną metamorfozę.
Od 2013 do 2014 r. pole w Zatorze stało się placem budowy, a w kolejnych latach wokół Energylandii wyrastały kolejne strefy gier i zabaw.
Sami zobaczcie, jak diametralną przemianę przeszła Energylandia. Przesuńcie suwak, by porównać zdjęcia satelitarne z 2004 i 2021 r.
Poniżej możecie obejrzeć także krótkie nagranie, zmontowane ze zdjęć satelitarnych Energylandii na przestrzeni lat. Widać na nim wyraźnie, jak park się powiększa i udoskonala, jak dobudowywane są słynne rollercoastery, strefy basenów tropikalnych i kolejne atrakcje dla gości.

Zatorland na przestrzeni lat. Tak zmieniał się słynny lunapark
Zatorland to park rozrywki w Zatorze przy ul. Parkowej 7. Nie ma może superszybkich rollercoasterów czy tropikalnej wyspy, jak Energylandia, za to słynie jako największy park ruchomych dinozaurów w całej Europie.
Tutejsze figury prehistorycznych gadów (jest ich ponad 100) są naturalnej wielkości, starannie wykonane i interaktywne – poruszają się i wydają dźwięki. Na turystów czekają także trzy inne strefy tematyczne: Park Mitologii, Park Owadów i bardziej tradycyjny Lunapark.
Zdjęcia satelitarne udostępnione w programie Google Earth pozwalają prześledzić, jak Zatorland rozwijał się przez lata. W przypadku miejsc tak niezwykłych, jak parki rozrywki, zmiany przebiegają bardzo szybko i są uderzające.
Sami zobaczcie, jak park zmienił się na przestrzeni niecałych 20 lat. W 2004 r. na jego obecnym miejscu rozciągały się jeszcze pola uprawne, na zdjęciu z 2021 r. widać już par w całej krasie ze wszystkimi jego atrakcjami.
Przesuńcie suwak, by porównać zdjęcia Zatorlandu z 2004 i 2021 r.
Obejrzyjcie także filmik ukazujący przemiany parku na przestrzeni lat. Na kolejnych zdjęciach widać, jak park powiększa się o nowe strefy i dodatkowe atrakcje. Szczególnie dobrze widać, jak rozwija się Park Owadów (na północ od parkingu) i centralny Lunapark. Park Dinozaurów pozostaje niestety zasłonięty drzewami.

To też może Cię zainteresować:
Galeria zdjęć ukazujących, jak zmieniał się Zator na przestrzeni lat
Jeśli chcecie dokładnie przyjrzeć się fotografiom satelitarnym parków Zatoru z ostatnich niemal 20 lat, zapraszamy do galerii. Znajdziecie w niej zdjęcia Energylandii i Zatorlandu, opatrzone datami. Sami przekonajcie się, jak zmieniały się oba parki.
Słynne parki rozrywki w Polsce - jak zmieniały się przez lat...