Sopot: Tylko kwiaty od władz miejskich są słuszne? Posprzątano wiązanki pod odsłoniętą 17.10.2022 r. tablicą pamiątkową

Stanisław Balicki
twitter Hubert Grzegorczyk
Tablicę upamiętniającą małżeństwo polskich społeczników z międzywojennego Sopotu odsłonięto dziś z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej na domu, w którym mieszkali. Niedługo po uroczystości liczne kwiaty złożone pod upamiętnieniem zostały mocno przetrzebione. Zostały tylko te od władz miasta.

Wiązanki i kwiaty od środowisk patriotycznych, organizacji i instytucji zniknęły niedługo po ich złożeniu pod tablicą upamiętniająca Zofię i Piotra Bresińskich. Tablica została uroczyście odsłonięta w poniedziałek 17 października przy ul. Parkowej 54 w Sopocie, gdzie w dwudziestoleciu międzywojennym mieszkało małżeństwo polskich społeczników. Fundatorem serii tablic upamiętniających Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku i inicjatorem akcji ich umieszczania jest Instytut Pamięci Narodowej.

Pozostawiono tylko wiązankę od prezydenta miasta i 2 róże. O zaskakujących pracach porządkowych zaalarmował Hubert Grzegorczyk, działacz Prawa i Sprawiedliwości, który brał udział w odsłonięciu tablicy.

- Mieszkańcy i sąsiedzi z okolicy jednoznacznie wskazują, że zrobiły to służby miejskie - mówi w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” Hubert Grzegorczyk. - Nie jest to pierwszy taki przypadek, kiedy kwiaty inne niż od miasta zostają usunięte. Podobna sytuacja była chociażby tuż po „godzinie W”, 1 sierpnia przy pomniku Armii Krajowej w Sopocie – dodaje.

Pytania o to, czy, a jeśli tak, to z jakiego powodu kwiaty poza tymi od miasta zostały usunięte, skierowaliśmy do ratusza, Zarządu Dróg i Zieleni, który opiekuje się pomnikami i upamiętnieniami w Sopocie oraz spółki Eco Sopot, do której należy oczyszczanie miasta. Czekamy na odpowiedzi.

Oficjalna prezentacja muralu poświęconego sopockiemu artyście Józefowi Czerniawskiemu

W Sopocie odsłonięto mural Józefa Czerniawskiego | ZDJĘCIA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka "SE". Kandydaci w bezpośrednich starciach

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Renata Bresińska
Chcę sprostować tą informację. Po zakończeniu uroczystości, część wiązanek została przez rodzinę przeniesiona na groby bohaterów tej uroczystości - czyli na grób Piotra Bresińskiego, znajdujący się na Cmentarzu Ofiar Zbrodni Niemieckich na Zaspie oraz na grób Zofii Bresińskiej, znajdujący się na Cmentarzu parafialnym w Wejherowie. Uznaliśmy, że tam powinny się docelowo znaleźć. Gdyby była taka techniczna możliwość, dołączyłabym stosowną dokumentację.

Pragnę ponadto nadmienić, że nie dzieliliśmy kwiatów na te od IPN i resztę świata. Proszę nie doszukiwać się spiskowych teorii.

Wnuczka Zofii i Piotra Bresińskich, Renata Bresińska
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl