Stroje kąpielowe kiedyś i dziś. Przegląd mody plażowej

JK
Od lat 90. XX wieku ciężko wyróżnić trendy w damskiej modzie plażowej. Wielość modeli umożliwia kobietom praktycznie nieograniczony wybór. Dozwolone stało się także łączenie różnych kolorów i wzorów obu części kostiumu, co sprawia, że właściwie nie ma jasnych wytycznych.
Od lat 90. XX wieku ciężko wyróżnić trendy w damskiej modzie plażowej. Wielość modeli umożliwia kobietom praktycznie nieograniczony wybór. Dozwolone stało się także łączenie różnych kolorów i wzorów obu części kostiumu, co sprawia, że właściwie nie ma jasnych wytycznych. Bikini Open
Damskie kostiumy kąpielowe na przestrzeni ostatnich 100 lat zmieniły się nie do poznania. Począwszy od zabudowanych modeli z lat 20., a skończywszy na skąpych monokini czasów współczesnych - moda plażowa ulegała wielu modyfikacjom. W znacznym stopniu odzwierciedlała ducha czasów, odpowiadając w szczególności na podejście do negliżu w danym okresie. Dlatego też, im bliżej chwili obecnej, tym kostiumy coraz to bardziej odkrywały ciało. Zresztą - zobaczcie sami!

Początki mody plażowej

Przez znaczną część historii ludzkości wszelkie kąpiele odbywały się nago. W średniowieczu mężczyźni nie zakładali żadnych strojów, choć w uzdrowiskach przywdziewali specyficzne kalesony, kobiety zaś zakładały odzienie w rodzaju długiego kitlu. Od kiedy kąpiele zaczęły przybierać charakter zabiegów leczniczych na dużą skalę (XVII wiek), pojawiła się potrzeba specjalnego kostiumu przeznaczonego do tego typu kuracji. Używano wtedy lnianych ubrań o luźnym kroju. W XVIII wieku popularność zyskał wypoczynek nad morzem, jednak nie przykładano większej wagi do wyglądu stroju kąpielowego - zwłaszcza, że plaże były podzielone na strefę damską i męską.

Okazje

100 lat strojów kąpielowych

Potrzeba kostiumu kąpielowego, rozumianego jako specjalny ubiór, pojawiła się w połowie XIX wieku. Była wynikiem zyskującego ogromną popularność wypoczynku nad morzem i udostępnienia plaż dla obu płci. Na przełomie XIX i XX wieku pływanie upowszechniło się jako sport, zaś w 1912 roku, podczas igrzysk olimpijskich w Sztokholmie, przeprowadzono po raz pierwszy zawody pływackie kobiet. Zawodniczki wystąpiły w obcisłych kostiumach z dzianiny, co dało początek takim strojom, jakie znamy obecnie. Gdy już oplatający ciało ubiór kąpielowy dla kobiet zyskał społeczną akceptację, w kolejnych dekadach tempo zmian było coraz szybsze. Zobaczcie, jak stroje plażowe zmieniały się na przestrzeni ostatnich 100 lat!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

L
Laura
no moda bardzo się zmieniła ale to chyba lepiej :D ja teraz sobie zamówiłam przepiękny kostium z Outhorn https://outhorn.com/kostium-kapielowy-damski-kos601g---multikolor-4-allover,27,8493.html i nie mogę się już doczekać jak pojadę na wakacje i go na siebie ubiorę :D
z
zmienić mentalność

Jako tradycjonalista,jestem za niekaraniem ludzi za kąpiel nago w publicznych strzeżonych kąpieliskach.Ktoś kto choć raz pływał w wodzie bez jakiejkolwiek odzieży,przyzna mi rację że to jest dopiero najlepszy relaks dla człowieka - taki powrót do natury.Kto mi nie wierzy,niech spróbuje choć raz a przyzna mi rację.I nie mam tu żadnych "kudłatych" myśli związanych z seksem czy seksualnością,po prostu chęć doznania pełnej swobody.Oczywiście mam na myśli WYŁĄCZNIE samo pływanie i przebywanie w wodzie a nie opalanie się nago na plaży.

Nie wstydźmy się swojego ciała a będzie mniej przestępstw na tle seksualnym,zwłaszcza przez młodych niewyedukowanych ludzi !!

Człowiek jest jaki jest.

Wróć na i.pl Portal i.pl