Spis treści
100 dni rządu premiera Tuska. Z czego najbardziej zadowolona jest Polska 2050?
W piątek mija sto dni urzędowania rządu premiera Donalda Tuska.
Mirosław Suchoń, przewodniczący klubu parlamentarnego Polska 2050–Trzecia Droga, pytany przez i.pl o największy sukces rządu, z perspektywy partii Szymona Hołowni, podkreślił, że „realizujemy te zobowiązania, które przedstawiliśmy obywatelom w trakcie rozmów przed wyborami”. – Polska 2050-Trzecia Droga deklarowała 12 zobowiązań na całą kadencję. Wiele z nich już zostało zrealizowanych – wskazał.
Szef klubu Polski 2050–Trzeciej Drogi wymienił „wzrost nakładów na edukację naszych dzieci czy wzrost wynagrodzeń szeroko pojętej służby publicznej”. – Ponadto wprowadziliśmy program in vitro, który też był jedną z naszych gwarancji. Dzięki pracy pani minister (funduszy i polityki regionalnej) Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz oraz oczywiście innych członków rządu, odblokowaliśmy środki z KPO, które także były jednym z naszych najważniejszych zobowiązań. Z kolei pani minister (klimatu i środowiska) Paulina Hennig-Kloska, podjęła decyzję dotyczącą zablokowania eksportu drewna do Chin, co rujnowało polskie firmy oraz o ochronie najcenniejszych zasobów leśnych przed wycinką – wyliczył.
– Jeżeli więc popatrzymy na 12 gwarancji Polski 2050, które były do zrealizowania w ciągu czterech lat, to mamy zrealizowane już trzy z nich. To w mojej ocenie bardzo dobry wynik. To pokazuje, że Polska 2050 i cała Trzecia Droga skutecznie działają na rzecz obywateli – zauważył Mirosław Suchoń.
Co nie do końca udało się zrobić rządowi?
Pytany o to, co nie do końca się rządowi udało, a powinno być – z perspektywy Polski 2050 – w miarę szybki zrobione, szef klubu Polski 2050 – Trzeciej Drogi, powiedział, iż uważa, że to sprawa składki zdrowotnej. – To Polska 2050 sprowokowała dyskusję na ten temat – podkreślił.
Przypomniał, że w czwartek Ministerstwo Finansów w przedstawiło swoje stanowisko. – Dzisiaj do propozycji resortu odniósł się nasz klub. Zaproponowaliśmy trzy poziomy składki ryczałtowej w zależności od przychodu, wynoszące 300, 525 lub 700 zł miesięcznie. Głęboko wierzę, że – zgodnie z naszymi deklaracjami – od 1 stycznia 2025 roku będzie już inna formuła naliczenia składki zdrowotnej – dodał.
