Szykują się zmiany w finansowaniu żłobków niepublicznych. Chodzi o miejsca dla dzieci do 3 lat

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Od stycznia 2022, jeżeli nowe przepisy wejdą w życie, już nie gminy, a państwo, będzie przekazywało pieniądze na miejsca w żłobkach niepublicznych
Od stycznia 2022, jeżeli nowe przepisy wejdą w życie, już nie gminy, a państwo, będzie przekazywało pieniądze na miejsca w żłobkach niepublicznych Lucyna Nenow / zdjęcie ilustracyjne
Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, państwo już od stycznia 2022 roku odciąży samorządy w zakresie finansowania miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech w żłobkach niepublicznych.

Zobacz wideo: Niebezpieczne antybiotyki - zobacz na co uważać!

Toruń jest jednym z tych samorządów, które od lat z własnej inicjatywy wspomagają rodziców maluchów oraz wspierają placówki, zapewniające miejsca opieki nad dziećmi do lat 3. To pomoc w postaci dotacji do pobytu maluchów w żłobkach niepublicznych. Placówka otrzymuje 400 zł miesięcznie, a 500 zł w przypadku, gdy malec ma orzeczoną niepełnosprawność.

Państwo ma dopłacić do miejsca w żłobku niepublicznym

Pojawiła się szansa na to, że państwo przejmie na siebie obowiązek finansowania tych miejsc. Chodzi o nowe przepisy. Uchwalona 17 listopada 2021 roku Ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym ma bowiem m.in. pomóc samorządom, którym brakuje funduszy na zapewnienie miejsc w żłobkach dla dzieci do 3. roku życia. Celem jest chociaż częściowe pokrycie wydatków związanych z opieką nad drugim i kolejnym dzieckiem w wieku właśnie między 12. a 36. miesiącem życia.

Maksymalna kwota wyniesie 12 tys. zł na dziecko. Miesięczna wysokość świadczenia będzie wynosić 500 zł przez 2 lata lub 1000 zł przez rok. Na wsparcie będą mogły liczyć rodziny, bez względu na osiągane dochody. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, to od początku 2022 roku niepubliczne żłobki będą dostawać pieniądze już nie z puli miasta, lecz rządu.

Przyjmowaniem i rozpatrywaniem wniosków oraz wypłatą świadczenia zajmie się ZUS. Prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego będzie przysługiwać także osobom, które już w dniu wejścia w życie ustawy, czyli 1 stycznia 2022, mają drugie i kolejne dzieci w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Będą miały prawo do otrzymywania pieniędzy proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie lub kolejne dziecko 3 lat.

Rodzice mniej zapłacą za żłobek niepubliczny?

Uchwalona ustawa nowelizuje także Ustawę z 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 określając warunki i tryb przyznawania dofinansowania do trzech form, czyli pobytu w żłobku, klubie dziecięcym albo u tzw. dziennego opiekuna. Dofinansowanie przysługiwać będzie na dziecko, które korzysta z jednej z tych form, natomiast nie zostało objęte pomocą w formie kapitału. Chodzi o najstarsze dzieci i jedynaków i wszystkie w wieku przed ukończeniem roku i po ukończeniu 3 lat.

Dofinansowanie będzie wynosiło 400 zł miesięcznie i będzie trafiało do placówki prowadzącej żłobek, klubik dziecięcy albo do dziennego opiekuna. Tym samym rodzice będą płacić mniej za pobyt smyka.

Jeśli ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym zostanie podpisana przez Prezydenta RP, wówczas wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Szykują się zmiany w finansowaniu żłobków niepublicznych. Chodzi o miejsca dla dzieci do 3 lat - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na i.pl Portal i.pl