- Chcemy, aby ludzie otworzyli serca na Boga, który przychodzi – podkreślał ks. Krzysztof Krzaczek, odpowiedzialny za organizację orszaku.
- Dlaczego tu jesteśmy? Bo jesteśmy wierzący – mówili Anna i Krzysztof z Lublina, którzy z dziećmi - Mają i Nikol – uczestniczyli w orszaku.
Uroczystości rozpoczęły się na pl. Zamkowym. Uczestniczyły w nich tłumy. Praktycznie cały plac był zajęty przez mieszkańców.
- Ilu nas jest? Myślę, że około pięciu tysięcy – szacował ks. Krzaczek. I dodawał: - Miasto jest piękne, kiedy mieszkańcy jednoczą się wokół pięknych idei.
- Witajcie królowie i królowe – witał zgromadzonych ks. arcybiskup Stanisław Budzik, metropolita lubelski. I przypominał: - To już po raz dziewiąty organizujemy w Lublinie Orszak Trzech Króli. Tegorocznym hasłem są słowa „Cuda, cuda ogłaszajcie”, które są fragmentem pięknej polskiej kolędy.
W tym roku organizatorem orszaku było Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.
Uczestnicy przeszli z pl. Zamkowego – przez al. Tysiąclecia, Lubartowską, Świętoduską, Krakowskie Przedmieście - do katedry, gdzie odbyła się msza św. Po niej uczestnicy wysłuchali koncertu kolęd.
Orszaki Trzech Króli zorganizowano w 872 miejscowościach w Polsce i 21 poza jej granicami. Na terenie Archidiecezji Lubelskiej organizacje orszaków zadeklarowały 24 miejscowości m.in. Chełm, Garbów, Jabłonna, Kazimierz Dolny, Krasnystaw, Puławy, Rejowiec, Świdnik.
W kościołach w całej Polsce w poniedziałek świecono kredę i kadzidło. - Pobłogosławioną kredą oznaczamy drzwi krzyżem, cyframi nowego roku oraz inicjałami tradycyjnych imion świętych, czyli Kacpra, Melchiora i Baltazara (K+M+B 2020) lub w wersji łacińskiej (C+M+B 2020), co tłumaczy się dodatkowo jako +Christus mansionem benedicat+ (Niech Chrystus błogosławi [ten] dom). Zgodnie z dokumentem Stolicy Apostolskiej, gesty te wyrażają prośbę o błogosławieństwo - przypominał ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Episkopatu Polski.
A tak wyglądał ubiegłoroczny Orszak Trzech Króli w Lublinie
- Kampania, protesty. Rok w obiektywie Łukasza Kaczanowskiego
- Lubelskie morsy skąpały się w Bystrzycy. Zobacz zdjęcia
- Spacer po świetlnym labiryncie. Ta iluminacja robi wrażenie
- Połowa z nich to milionerzy. Majątki lubelskich senatorów
- Palikotowie oprowadzają po swoim niezwykłym domu w Lublinie
- Remontują dawny szpital żydowski, obiekt z ponurą historią
