Ukraina podejmuje walkę z przemocą wobec kobiet. Kijów ratyfikował konwencję stambulską

Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Po 11 latach ukraiński parlament ratyfikował konwencję stambulską.
Po 11 latach ukraiński parlament ratyfikował konwencję stambulską. Fot. Flickr/The EITI
Ukraina ratyfikowała konwencję stambulską. Po 11 latach oczekiwania i wielokrotnych apelach aktywistów o jej ratyfikację, Ukraina ostatecznie przyjęła traktat dotyczący zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet. Ratyfikacja tej konwencji jest jednym z warunków przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE.

Konwencja stambulska, formalnie znana jako Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, jest pierwszym instrumentem w Europie, który ustala standardy przeciwdziałania tym zjawiskom. Traktat, ratyfikowany w ponad 30 krajach, nakłada obowiązek ujednolicenia prawa w zakresie ochrony ofiar i ścigania przestępców.

Rząd unikał tematu

Ukraina była jednym z autorów konwencji w 2011 r., jednak jej rząd uporczywie odkładał jego ratyfikację. Jedną z głównych przeszkód był silny sprzeciw kościołów i konserwatywnych polityków wobec użycia w tekście terminu „płeć”. Tym samym Ukraina była jednym z 11 krajów, które podpisały, ale nigdy nie ratyfikowały Konwencji Stambulskiej.

18 czerwca prezydent Wołodymyr Zełenski złożył w parlamencie projekt ratyfikacji konwencji. Dwa dni później ustawodawcy zagłosowali za przyjęciem ustawy 259-8. Kraje, które przyjęły tę konwencję, muszą penalizować główne formy przemocy wobec kobiet, w tym znęcanie się psychiczne, prześladowanie, wykorzystywanie fizyczne i seksualne, przymusowe małżeństwa, przymusową aborcję i sterylizację.

Ukrainę czekają zmiany w prawie

Obrońcy praw człowieka od dawna wzywają do zmian w ustawodawstwie. Do tej pory przemoc domowa jest na Ukrainie wykroczeniem administracyjnym i podlega karze grzywny, pracy społecznej do 60 godzin lub karze pozbawienia wolności do 15 dni.

W 2019 r. za przestępstwo uznana została „systematyczna” przemoc w rodzinie, co w praktyce oznacza, że zarzuty karne zostaną wniesione dopiero w przypadku co najmniej trzech aktów przemocy. Co więcej kary często nie spełniają oczekiwań ofiar, zniechęcając je do szukania sprawiedliwości.

Cień wojny

Długo wyczekiwane dążenie aktywistów do ratyfikacji konwencji stambulskiej pojawia się wraz z gwałtownym wzrostem doniesień o przemocy domowej i seksualnej, gdy Rosja toczy wojnę, zwłaszcza we wschodnich i południowych regionach Ukrainy.

Jak wynika z opublikowanego w maju wspólnego raportu ONZ Women i CARE International, kobiety zostały „nieproporcjonalnie dotknięte” wojną w Rosji, ponieważ sytuacja pogłębia istniejące nierówności płci i dyskryminację. Ryzyko przemocy ze względu na płeć jest zwiększone w strefach wojennych, gdzie więcej ofiar doświadcza poważniejszych nadużyć, takich jak przemoc seksualna i inne formy tortur.

Źródło: The Kyiv Independent

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl