Urlop rodzicielski dłuższy o dwa miesiące? O czym mówi unijna dyrektywa?
Jak powszechnie wiadomo urlop rodzicielski w Polsce trwa rok. Czy jest szansa, że taka sytuacja się zmieni? Wiele na to wskazuje, gdyż efektem prac Rady Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego jest dyrektywa dotycząca zachowania równowagi między życiem zawodowym a życiem prywatnym rodziców i opiekunów.
W myśl unijnej dyrektywy:
- rodzice mieliby otrzymać dwa miesiące płatnego urlopu na dziecko,
- dwumiesięczny urlop rodzicielski musi być zagwarantowany.
Wprowadzenie nowych unijnych przepisów w Polsce potrwać może 3 lata. Właśnie tyle czasu przewiduje prawo unijne.
500 złotych miesięcznie nie wystarczy. Wychowanie dzieci w P...
Wiceminister rodziny: Dłuższy urlop rodzicielski?: "Jestem za"
Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, stwierdził na łamach "Dziennika Gazety Prawnej", że najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji byłoby wydłużenie urlopu rodzicielskiego o dodatkowe dwa miesiące. Podkreślił jednak przy tym, że jest to jego pogląd, a nie oficjalne stanowisko.
Ponadto wdrożenie nowych przepisów - z racji na trzyletni czas na wprowadzenie ich w życie - może odbywać się już po jesiennych wyborach, na co zwraca uwagę sam wiceminister.
Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłoby wydłużenie urlopu rodzicielskiego o dodatkowe dwa miesiące. Zaznaczam jednak, że jest to mój pogląd, nie oficjalne stanowisko ministerstwa. - powiedział Stanisław Szwed "DGP".
Ile urlopu wypoczynkowego ci się należy? Oto 13 faktów o url...
Polskie przepisy a urlop wychowawczy
W tej chwili polskie przepisy związane z urlopem wychowawczym są dość elastyczne i umożliwiają dzielenie trudów wychowywania między rodzicami, czy opiekunami:
- pierwsze 14 dni - to czas, który na urlopie przy dziecku musi spędzić matka
- pozostały urlop - czyli 12 miesięcy rodzice mogą podzielić dowolnie.
W myśl nowych przepisów zarówno matka, jak i ojciec zyskaliby po dwa miesiące urlopu rodzicielskiego, który byłby przypisany wyłącznie im, bez możliwości jego przenoszenia na drugiego rodzica, czy opiekuna.
O tym w jakim wymiarze płatny będzie urlop wychowawczy po wdrożeniu unijnej dyrektywy zdecydują dowolnie państwa członkowskie Unii Europejskiej. Wiele wskazuje jednak na to, że wynagrodzenie będzie wypłacane w wysokości 80 proc.