Urząd Regulacji Energetyki krytykuje nową ustawę obniżającą ceny prądu

Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
fot. Ludwik Kostus/ Polska Press
Uprawnienia Urzędu Regulacji Energetyki (URE) wynikające z Prawa energetycznego polegające na ustalaniu taryf dla energii elektrycznej w 2019 roku zostały w praktyce znacznie ograniczone - przekonuje urząd w komunikacie prasowym. Zmiany są związane z nową ustawą, dzięki której mają nie wzrosnąć ceny prądu.

URE "z dużym zaniepokojeniem przyjmuje uszczuplenie kompetencji organu regulacyjnego w zakresie ustalania cen i stawek opłat dla odbiorców w gospodarstwach domowych, co pozwalało równoważyć interesy odbiorców i przedsiębiorstw energetycznych" - czytamy w środowym komunikacie.

"W wyniku dotychczasowych rozważnych działań regulatora i dzięki starannie prowadzonym postępowaniom taryfowym przez ostatnie lata rachunki za energię dla odbiorców w gospodarstwach domowych pozostawały na niemal niezmienionym poziomie, a zarazem przyjęty w taryfach zatwierdzanych przez prezesa URE poziom kosztów uzasadnionych umożliwiał przedsiębiorstwom prowadzenie inwestycji niezbędnych dla zachowania bezpieczeństwa energetycznego" - podkreślono.

URE zwraca uwagę, że "szczególny niepokój budzi „zamrożenie” opłat dystrybucyjnych w kontekście konieczności realizacji szeregu prowadzonych przez przedsiębiorstwa sieciowe inwestycji mających na celu w szczególności zapewnienie ciągłości dostaw energii elektrycznej odbiorcom".

Urząd oczekuje, że przedsiębiorstwa energetyczne przedłożą wnioski taryfowe spełniające wymogi nowych regulacji prawnych.

Przypomnijmy: w grudniu parlament w ekspresowym tempie przegłosował nowelizację ustawy dzięki której Polacy mają nie odczuć rosnących kosztów produkcji prądu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ceny prądu nie wzrosną. Nowa akcyza z podpisem prezydenta

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
wrrrrr

Jakie to równoważenie interesów, skoro URE zatwierdza absurdalne opłąty, jak opłata przejściowa, a ostatnio opłata handlowa, która stanowi ok 40 % mojego rachunku za prąd. Zużywam niecałe 40 kWk miesięcznie, a płacę 100 PLN za rachunek. Proszę sobie policzyć, ile faktycznie kosztuje mnie jednostka energii el.

Jaki prywatny przedsiębiorca koszty fakturowania przerzuca na klienta? Bo nie słyszałem o takich przypadkach wcześniej. Koszty przedziębiorstwa mnie, jako konsumenta, nie powinny obchodzić, a jeśli już, to powinny być wliczone w cenę produktu.

Czy to normalne, żeby rozliczenie mnie kosztowało 35 zł miesięcznie?

a
aga
własnie dostałam pismo od innogy z nowa taryfa od 1 stycznia 2019 w sprawie ceny za energie elektryczna wzrost o 12,4% z 0,2762 netto do0,3819 oraz opłate handlową w 6 miesięcznym rozliczeniu wzrost o 45% z 4,29 netto do 6,25 jak mam rozumiec te podwyzke w swietle waszej ustawy. Państwo sobie a innogy sobie?
L
Liczyrzepa
Rządy w Polsce to marionetki PE/UE. Faktem jest, że Konstytucja UE jest najwyższym źródłem praw w Polsce! Większość zmanipulowanych Polaków głosowała za wstąpieniem do UE na zasadzie "nie widziała pupa słońca". AMEN!
g
gosc
teraz pora ZAMROZIĆ ceny masła.
co wy pisiory robita, puk puk jest tam ktoś ?
G
Gość
Takie zamrożenie spowoduje to, że będzie znacznie większa podwyżka - odsunięta w czasie. uważam, że ta ustawa jest przesadzona - powinna być tylko obniżona (jeśli nie zniesiona) akcyza na prąd (w rachunkach stanowi ona ułamek procenta), a ceny samego prądu i dystrybucji powinien ustalać URE. W perspektywie mogą być … braki prądu w lecie, jeśli będzie bardzo gorące i długie (klimatyzacje). Dlaczego np. nie zamrożono ustawowo cen gazu?
G
Gość
tyle naszych bandytów kosztowało przejęcie kraju. na aferach przemytniczych, żelatynowych, zbożowych, spichlerzowych, spirytusowych, paliwowych, gazowych, olejowych, węglowych, hazardowych, prywatyzacyjnych, reprywatyzacyjnych, bankowych, ubezpieczeniowych, lekowych i tak dalej dzięki solidarnym zarobili miliardy miliardów kosztem narodu są nadal bezkarni i nadal grabią. Suweren zaś zamiast dać kopa w tyłek solidarnym zdrajcom nadstawia swoją d... do permanentnego rżnięcia. za darmo.
Wróć na i.pl Portal i.pl