Ukraina w związku z niedoborem amunicji od miesięcy prosi o wsparcie. Jednak amunicja kasetowa zawierająca wiele wybuchowych podpocisków jest zakazana przez ponad 100 państw i stanowi kontrowersyjny rodzaj uzbrojenia.
Oczekuje się, że niebawem administracja prezydenta Bidena ogłosi dostarczenie pakietu amunicji. Jednak amerykańscy urzędnicy początkowo byli niechętni dostawie amunicji kasetowej dla Ukrainy, ze względu na jej zdolność do zabijania bez rozróżniania celów i zagrożenia, jakie stwarza cywilom. Stany Zjednoczone posiadają zapas tego rodzaju bomb kasetowych, które zostały opracowane podczas II wojny światowej.
Kontrowersje związane z amunicją kasetową
Amunicja kasetowa budzi kontrowersje ze względu na wysoki wskaźnik niewypałów, które mogą pozostawać na ziemi przez wiele lat i w przyszłości eksplodować. Amerykańskie prawo zabrania przekazywania amunicji kasetowej, której wskaźnik niewypałów przekracza 1%, ale prezydent Joe Biden ma możliwość ominięcia tej reguły.
W czwartek, przedstawiciele Departamentu Obrony poinformowali dziennikarzy, że administracja Bidena rozważa dostarczenie amunicji kasetowej, której wskaźnik niewypałów wynosi mniej niż 2,35%.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Pentagon zauważył, że Rosja już używała bomb kasetowych na Ukrainie, o wyższym wskaźniku niewypałów. Badania ONZ wykazały również, że prawdopodobnie Ukraina również zastosowała tego rodzaju amunicję, choć kraj ten zaprzecza takim oskarżeniom.
Według doniesień mediów amerykańskich, planowane jest wysłanie na Ukrainę pocisków artyleryjskich, z których każdy zawiera 88 podpocisków. Mogą one zostać wystrzelone z haubic już używanych przez ukraińską armię.
Co jeszcze ma zawierać pakiet?
Pakiet pomocy zawiera również pojazdy bojowe typu Bradley i Stryker, rakiety obrony powietrznej oraz sprzęt przeciwdziałający minom.
Organizacje broniące praw człowieka wezwały Rosję i Ukrainę do zaprzestania używania amunicji kasetowej, a Stany Zjednoczone do nieprzekazywania jej żadnemu państwu. W oświadczeniu Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka apeluje się ponownie do obu stron konfliktu, aby zaniechały stosowania bomb kasetowych, argumentując, że są one niebezpieczne i mogą zabijać i kaleczyć przez wiele lat.
Decyzja administracji Bidena wzbudziła również kontrowersje wśród niektórych amerykańskich polityków, którzy argumentują, że koszty humanitarne związane z amunicją kasetową przeważają nad korzyściami w polu walki.
Pakiet nowego uzbrojenia od administracji Bidena ma wartość 800 milionów dolarów.
Źródło: bbc.com / PAP
dś