Drążenie Szybu Grzegorz
Szyb Grzegorz to strategiczna inwestycja Tauron Wydobycie. Znajduje się w jednej z jaworznickich dzielnic Byczynie. Rozpoczęto właśnie drążenie 870 metrów szybu głębinowego.
Szyb w Jaworznie jest głębiony przy zastosowaniu technologii mrożenia górotworu. Grubość płaszcza mrożeniowego stała się odpowiednia do głębienia go metodą górniczą w strefie zamrożonej. Wcześniej dokonano niezbędnych odbiorów obiektów, maszyn i urządzeń.
ZOBACZCIE ZDJĘCIA
Przed rozpoczęciem drążenia wykonano ściankę szczelinową do głębokości 20 metrów oraz zabudowano obudowę panelową. Proces podtrzymania mrożenia górotworu potrwa do osiągnięcia głębokości 475 metrów głębionego szybu.
Prace, które w najbliższym czasie będą tutaj wykonywane to stworzenie wlotu lunety podsadzkowej do głębokości 23 metrów oraz drążenie szybu do głębokości posadowienia stopy szybowej, czyli 43 metrów. W tym samym czasie na powierzchni trwają prace
nad pozostałą infrastrukturą powierzchniową.
Nie przegapcie
- Bielizna erotyczna z Zabrza robi furorę na świecie ZOBACZCIE
- Zobacz TOP 20 najbogatszych Polaków wg Wprost. Ile zarobili?
- Oto majątki prezydentów miast w Śląskiem
- Wybuch gazu w Bytomiu. Lokale nie nadają się do mieszkania
- W Ustroniu otwarto pierwszy McDonald's ZDJĘCIA
- Najdroższe domy w województwie śląskim TOP 20. Poznaj ceny
Szyb Grzegorz
Wieża szybowa ma liczyć ponad 52 metry, średnica szybu wynosi 7,5 metra, ścianka szczelinowa ma 11,5 metra, a średnica pierścienia mrożeniowego wynosi 16 metrów. Przypominamy, że Szyb Grzegorz będzie tak głęboki, że najwyższy budynek świata Burdż Chalifa w Dubaju mający 829 metrów spokojnie by się w nim zmieścił.
W Jaworznie rozpoczęto drążenie Szybu Grzegorz kopalni Sobie...
Inwestycja ma osiągnąć pełną funkcjonalność w 2023 roku. Dzięki niemu skróci się droga transportu ludzi, powietrza i materiałów do miejsc pracy górników. Podniesie się także wydajność pracy załogi, poprzez wydłużenie efektywnego czasu jej pracy. Szyb zwiększy bezpieczeństwo załogi poprzez poprawę warunków klimatycznych w kopalni.
- Stawiamy na inwestycje, które pozwolą usprawnić prace w naszych kopalniach i tym samym zwiększyć ich efektywność. Prace na budowie Szybu Grzegorz realizowane są zgodnie z harmonogramem - mówi Sławomir Obidziński, prezes zarządu Tauron Wydobycie - Usprawnienia w wydobyciu w ZG Sobieski są tym bardziej istotne, że ze względu na optymalne parametry jakościowe wydobywanego węgla, to głównie ten zakład będzie dostarczał paliwo dla zlokalizowanego nieopodal nowego bloku energetycznego Grupy TAURON o mocy 910 MW - dodaje prezes.
Zobaczcie koniecznie
Na początku szyb będzie pełnił funkcję szybu wdechowego. W dalszej perspektywie szyb będzie dodatkowo pełnił funkcję materiałowo-zjazdową, co pozwoli uprościć i usprawnić procesy transportu maszyn, materiałów, urządzeń oraz załogi do rejonów prowadzonych robót.
Codziennie na budowie pracuje około 100 osób związanych z realizacją inwestycji od strony powierzchniowej. Przy wykonawstwie dołowych wyrobisk chodnikowych, które docelowo będą pełnić funkcję komunikacyjną łączącą szyb z pozostałą infrastrukturą techniczno-technologiczną kopalni, zaangażowane są brygady przodkowe.
Jarosław Kaczyński w Katowicach o nowych wyzwaniach polityki społecznej
