W Łubianie na Pomorzu pociąg zderzył się z samochodem osobowym!

Edyta Łosińska-Okoniewska
18-letni kierowca nie zatrzymał się na znaku stop w Łubianie i uderzył w nadjeżdżający pociąg.
18-letni kierowca nie zatrzymał się na znaku stop w Łubianie i uderzył w nadjeżdżający pociąg. KPP Kościerzyna
W Łubianie w gm. Kościerzyna pociąg zderzył się z samochodem osobowym. Na miejscu pracują policjanci, którzy ustalają wszystkie okoliczności wypadku.

We wtorek, 4.02.2025 r. w godzinach wieczornych doszło do wypadku na przejeździe kolejowym w Łubianie, gdzie samochód osobowy zderzył się z pociągiem. W wyniku zderzenia pojazd został uszkodzony, a na miejscu natychmiast pojawiły się służby ratunkowe.

- Policjanci pracują na miejscu i prowadzą czynności mające na celu ustalenie wszystkich okoliczności zdarzenia - mówi st. sierż. Justyna Graszk.

Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący pojazdem marki VW Lupo 18-latek, mieszkaniec powiatu kościerskiego nie dostosował się do znaku "STOP" i na oznakowanym przejeździe kolejowym nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu szynobusowi. Policjanci poddali badaniu alkotestem wszystkich uczestników zdarzenia. Byli trzeźwi. Okazało się, że nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń. 18-latkowi zatrzymano prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny od pojazdu. Dalsze czynności prowadzi kościerska policja.

Policja apeluje o większą ostrożność na drogach i przejazdach kolejowych, a także przypomina, że niezachowanie szczególnej uwagi w takich miejscach może prowadzić do tragicznych konsekwencji. Należy również pamiętać o konieczności stosowania się do sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej, które są kluczowe w zapewnieniu bezpieczeństwa zarówno kierowcom, jak i pieszym.

Wprawdzie wypadki na przejazdach kolejowo-drogowych stanowią mniej niż jeden procent wszystkich wypadków komunikacyjnych, natomiast skutki tych zdarzeń są zazwyczaj bardzo poważne. Dlatego też policjanci w całym kraju już od lat aktywnie włączają się w działania kampanii „Bezpieczny przejazd”, podczas których edukują kierujących, ale także prowadzą kontrole w rejonach przejazdów kolejowych. Przypominają o konieczności zachowania zasad bezpieczeństwa, ale także będą stanowczo reagować na łamanie przepisów drogowych.

Pamiętajmy!

Aby zatrzymać rozpędzony do 100 km/h pociąg, maszynista potrzebuje niemal kilometra! Ciężar pociągu powoduje, że do jego wyhamowania potrzebna jest odpowiednia odległość, a prowadzący go maszynista nie jest w stanie opanować tak dużej masy w czasie, który pozwoli uniknąć kolizji. Główny ciężar odpowiedzialności za bezpieczeństwo w sytuacji konfrontacji samochód-pociąg leży po stronie kierujących samochodami.

"Dziennik Bałtycki" jest na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl w internecie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wypadki

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl