W polskim systemie elektroenergetycznym jest miejsce dla energetyki wodnej

Maciej Badowski
Polska posiada ok. 2,4 GW mocy zainstalowanej w elektrowniach wodnych z czego ok. 1,6 GW w elektrowniach szczytowo – pompowych.
Polska posiada ok. 2,4 GW mocy zainstalowanej w elektrowniach wodnych z czego ok. 1,6 GW w elektrowniach szczytowo – pompowych. materiały PGE
Jako Polska jesteśmy w trakcie transformacji naszego miksu energetycznego z modelu opartego o węgiel na model bardziej zdywersyfikowany i mniej emisyjny – komentuje dla nas Krzysztof Fal z WiseEuropa. Dlatego, jego zdaniem, w polskim systemie elektroenergetycznym istnieje przestrzeń dla rozwoju energetyki wodnej. – Z tego powodu warto pomimo obiektywnych trudności związanych z inwestycjami w elektrownie wodne realizować ten kierunek rozwoju miksu – wskazuje.
  • Prognozy URE wskazują na spadek mocy dyspozycyjnych w ciągu najbliższych lat, co powoduje, że trudności w pokrywaniu bilansu mocy w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym (KSE) będą rosły.
  • Jako Polska jak najbardziej potrzebujemy również dyspozycyjnych źródeł wytwórczych innych niż węglowe, m.in. takich jak elektrownie wodne.
  • Polska posiada ok. 2,4 GW mocy zainstalowanej w elektrowniach wodnych, z czego ok. 1,6 GW w elektrowniach szczytowo – pompowych. To ok. 4 proc. całkowitej mocy zainstalowanej w KSE, które odpowiada za 1-2 proc. produkcji energii elektrycznej.

Polska potrzebuje dyspozycyjnych źródeł wytwórczych innych niż węglowe

– Jako Polska jesteśmy w trakcie transformacji naszego miksu energetycznego z modelu opartego o węgiel na model bardziej zdywersyfikowany i mniej emisyjny – komentuje dla portalu strefabiznesu.pl Krzysztof Fal, Dyrektor Rozwoju Programów, WiseEuropa.

Ekspert, powołując się na prognozy URE, wskazuje na spadek mocy dyspozycyjnych w ciągu najbliższych lat, co jak podkreśla, powoduje, że trudności w pokrywaniu bilansu mocy w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym (KSE) będą rosły. – Stąd jako Polska jak najbardziej potrzebujemy również dyspozycyjnych źródeł wytwórczych innych niż węglowe, m.in. takich jak elektrownie wodne – zauważa i dodaje, że elektrownie wodne to „bardzo wygodne źródła”, ponieważ są sterowalne, zaliczane do katalogu źródeł odnawialnych, a także w zależności od typu mogą być wykorzystywane jako magazyn energii (elektrownie szczytowo-pompowe, ESP).

– Te ostatnie, pełniąc rolę magazynów już obecnie stabilizują pracę KSE oraz tym samym zwiększają możliwości akomodacji źródeł wiatrowych czy fotowoltaicznych – dodaje.

Jednocześnie podaje, że, Polska posiada ok. 2,4 GW mocy zainstalowanej w elektrowniach wodnych, z czego ok. 1,6 GW w elektrowniach szczytowo – pompowych (wg. danych Europejskiej Sieci Operatorów Systemów Przesyłowych dla energii elektrycznej, ENTSO-E). – To tylko ok. 4 proc. całkowitej mocy zainstalowanej w KSE, które odpowiada za 1-2 proc. produkcji energii elektrycznej – tłumaczy.

Zdaniem eksperta WiseEuropa, z danych tych płynie wniosek, że w polskim systemie elektroenergetycznym istnieje przestrzeń dla rozwoju energetyki wodnej, która obecnie odgrywa dla niego jedynie rolę stabilizującą (szczytową). – Z tego powodu warto pomimo obiektywnych trudności związanych z inwestycjami w elektrownie wodne realizować ten kierunek rozwoju miksu – podsumowuje.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl