W poniemieckim pałacu w Minkowskiem miały być ukryte skrzynie pełne złota. Poszukiwacze przetrząsnęli wszystko

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Tak wygląd obecnie XVIII-wieczny pałac w Minkowskiem koło Namysłowa.
Tak wygląd obecnie XVIII-wieczny pałac w Minkowskiem koło Namysłowa. Paulina Frątczak
XVIII-wieczny pałac w Minkowskiem koło Namysłowa to dawna posiadłość pruskiego generała Fryderyka Wilhelma von Seydlitza. Niewiele osób widziało pałac w środku, ponieważ jest własnością prywatną, a wstęp do niego jest surowo wzbroniony. Teraz to już w ogóle nie da się nawet zbliżyć do niego, ponieważ poszukiwacze skarbów szukają tam ukrytych skrzyń z hitlerowskim złotem! Co tam znaleźli? Sprawdziliśmy.

48 skrzyń ze złotem ukryte w pałacu na Opolszczyźnie

Pałac w Minkowskiem stał się trzy lata temu sławny w całej Europie. Brytyjskie tabloidy „The Sun” i „Daily Mail", a w Polsce „Fakt", a także największe telewizje TVN i TVP informowały o 48 skrzyniach ze złotem i dziełami sztuki, ukrytymi przez hitlerowców w pałacu w Minkowskiem[/b].

Tak wygląda w środku okazały pałac w Minkowskiem, w który mają być ukryte skarby:

Zdjęcia aktualnego stanu wnętrz pałacu XVIII-wiecznego pałacu w Minkowskiem zrobiła Paulina Frątczak z Fundacji Vestigium, która od lat interesuje się dawnej posiadłości generała von Seydlitza.

Poszukiwacze skarbów do dzisiaj szukają tego nazistowskiego złota i doszukać się nie mogą. Jedyne, co udało im się do tej pory wykopać, to 20-groszowa moneta z 1948 roku.

Pałac w Minkowskiem koło Namysłowa to dawna posiadłość pruskiego generała Fryderyka Wilhelma von Seydlitza, wzniesiona w XVIII wieku. Generał pruski nie dożył zresztą zakończenia budowy pałacu koło Namysłowa. Budowę dokończyła jego córka Wilhelmina Albertyna Mączyńska w roku 1784.

To ogromny, piękny pałac, dzisiaj niestety niszczejący.

- Wnętrza pałacu są zniszczone, ale głównie z powodu zalewnia wodami opadowymi, wieloletnimi zaniedbaniami i brakiem prac remontowo-konserwatorskich - informował Grzegorz Molenda z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Opolu.

Konserwator zabytków wszczął kilka lat temu postępowanie administracyjne, które ma na celu wyegzekwowanie od właściciela pałacu właściwej opieki nad zabytkiem.

Wstęp na teren pałacu jest wzbroniony. Zabytek od ponad trzydziestu lat jest własnością przedsiębiorcy z Nowego Targu. Później pałac wydzierżawiła fundacja „Śląski Pomost" z Opola.

Kiedy trzy lata temu pojechaliśmy do Minkowskiego, żeby obejrzeć pałac, przedstawiciele fundacji nie zgodzili się wpuścić dziennikarza.

- Nie udzielamy informacji polskim mediom. Prezes jest zajęty, nie ma czasu rozmawiać. Proszę opuścić teren inwestycji - powiedział tylko mężczyzna, którego spotkaliśmy obok pałacu.

Mężczyzna nie pozwolił też robić zdjęć na terenie pałacu.

- Nie stać pana na to. Zgoda na zdjęcia kosztuje kilka tysięcy złotych na działalność fundacji - uciął mężczyzna. To archeolog z Dolnego Śląska.

Pałac w Minkowskiem koło Namysłowa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W poniemieckim pałacu w Minkowskiem miały być ukryte skrzynie pełne złota. Poszukiwacze przetrząsnęli wszystko - Nowa Trybuna Opolska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl