Wystawa multisensoryczna, czyli jaka?
To zupełnie nowy poziom doświadczania sztuki, który pozwala odwiedzającym dosłownie stać się jej częścią. Dzięki specjalnie zaaranżowanej przestrzeni ma się wrażenie, że wszystko wokół nas jest obrazem. Efekt jest tym bardziej złudny, że wyświetlane na ścianach dzieła sztuki poddane są lekkiej animacji - niektóre elementy poruszają się, gwiazdy migoczą, z drzew faktycznie spadają liście.
Będąc w przestrzeni wystawy zaangażowany jest nie tylko zmysł wzroku. W sali przez cały czas rozbrzmiewa odpowiednio dopasowana muzyka klasyczna z przerwami na odczytywanie treści listów Vincenta Van Gogha głosem aktora Roberta Gulaczyka.
Organizatorzy upewnili się, że każdy element wnętrza zostanie wykorzystany, aby nic nie przypominało nam o tym, że tak naprawdę znajdujemy się w jednej z sal Amber Expo, a nie w Paryżu lub Arles, gdzie Van Gogh przez lata tworzył swoje dzieła. Obrazy i efekty specjalne wyświetlane są nawet na podłodze.
Tragiczna historia geniusza - Vincent Van Gogh
Zwiedzający poznają historię życia malarza za pośrednictwem jego obrazów. Niejako on sam, na płótnie, opowiada swój życiorys począwszy od lat szkolnych aż do tragicznej śmierci.
Najważniejszym świadectwem jego bólu i cierpienia stały się listy, które pisał do brata Theo. To z nich dowiadujemy się o dręczących go myślach spowodowanych chorobą psychiczną, która ostatecznie doprowadziła również do jego śmierci. Dowiadujemy się także o wielkiej frustracji, która towarzyszy niespełnionemu artyście.
Odczytywana przez aktora korespondencja dopełniona jest komentarzem wyświetlanym na środku sali, w którym zawarte są szczegółowe informacje o konkretnym momencie życia artysty.
Aby w pełni oddać się magii tej wystawy, warto zarezerwować sobie ok. godziny. Czas w świecie Vincenta mija naprawdę szybko, a zwiedzający (jeżeli sobie na to pozwolą) poddawani są prawdziwej hipnozie i mogą te kilkadziesiąt minut swobodnie spacerować po kolorowym, nieoczywistym, bardzo emocjonalym świecie Vincenta Van Gogha.
Vincent Van Gogh w Gdańsku
Wystawę można będzie odwiedzić w Amber Expo codziennie do 12 marca 2023 roku.
Bilety normalne:
- poniedziałek-piątek - 60 zł
- weekendy i święta - 70 zł
Bilety studenckie i dla seniorów:
- poniedziałek-piątek - 50 zł
- weekendy i święta - 60 zł
Bilet szkolny:
- poniedziałek-piątek - 40 zł
- weekendy i święta - 50 zł
Osoby niepełnosprawne:
- poniedziałek-piątek - 40 zł
- weekendy i święta - 50 zł
Bilet rodzinny (2 dorosłych i 2 dzieci):
- poniedziałek-piątek - 150 zł
- weekendy i święta - 180 zł
Dzieci w wieku do 6 lat wchodzą bezpłatnie.
