- Każdy, bez względu na wiek, musi mieć dokument uprawniający do przekroczenia granicy. W zależności od kierunku podróży potrzebny jest dowód osobisty lub paszport oraz wiza (jeśli jest wymagana). Przed planowaną podróżą należy także sprawdzić ważność dokumentów i wymogi kraju docelowego — przypomina mjr SG Elżbieta Pikor, rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.
Należy również zwrócić uwagę na okres ważności naszych dokumentów. W niektórych państwach jest wymów, aby były one ważne aż 180 dni od dnia podróży.
Co z podróżami po krajach Unii Europejskiej?
- Pomimo braku kontroli na granicy wewnętrznej, trzeba posiadać ważny dokument potwierdzający naszą tożsamość i obywatelstwo, czyli dowód osobisty lub paszport. W ten sposób wykażemy, że przysługuje nam prawo do swobodnego podróżowania
- radzi BiOSG.
Na kontrolę graniczną dokumentów i celną musimy być przygotowani na zewnętrznych graniach UE, w tym na lotniskach. W zasadzie każdy podróżny ją przechodzi. Podczas odprawy paszportowej Straż Graniczna potwierdza tożsamość osoby, weryfikuje ważność jej dokumentów oraz sprawdza, czy spełnia ona określone w przepisach warunki wjazdu. Wszystkie osoby, które wjeżdżają na terytorium strefy Schengen lub je opuszczają, muszą być również sprawdzone w krajowych i europejskich bazach danych w celu potwierdzenia, że nie są poszukiwane, nie obowiązuje ich zakaz wjazdu na teren UE i nie zostały zastrzeżone, jako osoby stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa czy porządku publicznego.
10 rzeczy, które na pewno zepsują Twój wyjazd. Możesz ich je...
Na granicy wewnętrznej (z Niemcami, Czechami, Słowacją, Litwą) nie jest prowadzona kontrola graniczna. Można ją przekraczać w każdym miejscu i o każdej porze, trzeba jednak mieć przy sobie ważny dokument, dowód osobisty lub paszport, który potwierdzi nie tylko naszą tożsamość, ale również obywatelstwo, wskazując tym samym, że przysługuje nam swoboda podróżowania bez konieczności posiadania innych dokumentów, np. wizy.
Służby graniczne przypominają również o konieczności pilnowania swojego bagażu. Zarówno na przejściach granicznych, jak i na lotniskach. Pozostawiony bez nadzoru bagaż, który spowoduje zaangażowanie służb w związku z podejrzeniem np. podłożenia bomby, można nas sporo kosztować. Pamiętajmy, że nie wszystko można wywieźć z Unii Europejskiej. Przewóz przez granicę niektórych rzeczy wymaga pozwolenia. M.in. chodzi o przedmioty zabytkowe, zwierzęta, rośliny. Nie przewoźmy przez granicę gotówki w ilości przekraczającej równowartość 10 tys. euro.
Ważne jest również, abyśmy zawczasu dowiedzieli się, jakich pamiątek nie wolno przywozić z zagranicznych wojaży. I nie ma znaczenia, że towary kupiliśmy legalnie i mamy rachunek. Szczególnie chodzi o pamiątki wykonywane z części chronionych zwierząt lub roślin, np. z kości słoniowej. Dotyczy to również różnych lekarstw czy alkoholi. Np. w państwach azjatyckich modne są wśród turystów alkohole ze znajdującym się w środku zwierzęciem, np. wężem.
Na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.msz.gov.pl możemy poznać specyfikę kraju, do którego jedziemy oraz dotyczące go porady MSZ.
14 najniebezpieczniejszych zwierząt świata. Z tymi gatunkami...
ZOBACZ TEŻ: Najciekawsze wpadki przemytnicze na podkarpackim odcinku granicy polsko-ukraińskiej
