Warszawa nie radzi sobie z segregacją nieczystości. Wymagany poziom recyklingu nie został osiągnięty. Co na to władze miasta?

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Warszawa może zapłacić wysokie odszkodowania za nieosiągnięcie wymaganego poziomu recyklingu.
Warszawa może zapłacić wysokie odszkodowania za nieosiągnięcie wymaganego poziomu recyklingu. Fot. Szymon Starnawski
Władze stolicy nie radzą sobie z segregacją nieczystości. W ubiegłym roku Warszawa osiągnęła poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych w wysokości 22,05 proc., tymczasem była zobowiązana do osiągnięcia 25 proc. Jak zaznacza radny Targówka Cezary Wąsik, "Warszawę może czekać wysoka kara liczona nawet w mln zł za nieosiągnięty poziom recyklingu".

Stolica powinna być liderem w recyklingu i segregacji odpadów

Z informacji zamieszczonych w BIP wynika, że w 2022 r. w stolicy osiągnięto poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych w wysokości 22,05 proc., tymczasem zgodnie z przepisami była zobowiązana do osiągnięcia 25 proc.

"Problem z sortowaniem odpadów, który jest wstępem do właściwego ich zagospodarowania, istnieje w stolicy od lat. Już wielokrotnie zwracaliśmy uwagę na kłopoty z realizacją tego zadania. Wskazywaliśmy m.in., że posegregowane odpady trafiały do jednej śmieciarki. Natomiast ratusz niewiele robił w tej sprawie. Było mało kampanii informacyjnych" – komentuje szef klubu radnych PiS w radzie Warszawy Dariusz Figura.

Podkreśla, że "stolica powinna być liderem, jeżeli chodzi o poziom segregacji i recyklingu".

Podobnie sytuację ocenia radny Targówka Cezary Wąsik (SP). Zwraca uwagę, że "Warszawa od dawna ma problemy z gospodarką odpadami.

"Warszawę może czekać wysoka kara liczona nawet w milionach złotych za nieosiągnięty poziomu recyklingu" - mówi.

Jaka jest odpowiedź ratusza?

Rzecznik ratusza Monika Beuth przekonuje, że miasto dołożyło "należytej staranności w celu osiągnięcia tego poziomu recyklingu".

- Miasto na bieżąco prowadzi działania edukacyjno – informacyjne w zakresie hierarchii postępowania z odpadami, prawidłowej segregacji odpadów komunalnych oraz korzyści wynikających z wyboru selektywnej zbiórki. Jedną z przyczyn braku osiągnięcia wymaganego poziomu recyklingu była niewystarczająca ilość i jakość odpadów frakcji papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła oraz bioodpadów odebranych i zebranych selektywnie, spowodowana ich niewystarczającą segregacją "u źródła" – oceniła.

Według niej "kolejną przyczyną jest niewystarczająca ilość odpadów, które można było przekazać do procesów recyklingu. Wysegregowane w instalacjach komunalnych z odpadów zmieszanych poszczególne frakcje nadające się do recyklingu i przygotowania do ponownego użycia stanowią zaledwie kilka procent przekazanego do tych instalacji strumienia odpadów".

- Sytuacja ta z przyczyn niezależnych od Miasta znalazła odzwierciedlenie w wielkościach poziomu recyklingu osiąganego przez poszczególnych przedsiębiorców, a także przez Miasto w 2022 r. Według danych sprawozdawczych 9 spośród 24 przedsiębiorców odbierających odpady komunalne na terenie m.st. Warszawy nie osiągnęło wymaganego poziomu recyklingu – napisała rzecznik w podpowiedzi na pytania PAP w tej sprawie.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

mm

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

O
Olo
Najlepiej gdyby mieszkańcy sortowali śmieci co najmniej w 200 % jak to kiedyś czynili stachanowcy.
G
Gość
Listopad 2022 r. Tusk: Polska za rządów PiS-u stała się europejskim wysypiskiem śmieci, a polskie rzeki - ściekami". Faryzejska obłuda to znak firmowy Platformy Obywatelskiej.
z
zb
Co oni na to? Ano dofinansują jeszcze jakaś organizację z tęczową flagą albo jakichś starych sbeków,a potem stwierdzą, że PiS zabrał im pieniądze więc nie mają możliwości:)
K
Kibic
Warszawa ma Dupiarza , najlepszego szambolana
Wróć na i.pl Portal i.pl