Warszawa: Zakaz kąpieli w jeziorku Czerniakowskim. Obowiązuje do odwołania

PAP
Od wtorku nie można korzystać z uroków kąpieli w jeziorku Czerniakowskim. Stwierdzono tam obecność sinic
Od wtorku nie można korzystać z uroków kąpieli w jeziorku Czerniakowskim. Stwierdzono tam obecność sinic fot. Creative Commons/Krysiul/pl.wikipedia.or
We wtorek na profilu Facebookowym Ośrodka Sportu i Rekreacji Mokotów pojawił się komunikat o zamknięciu kąpieliska nad jeziorkiem Czerniakowskim, ze względu na podejrzenie występowania sinic. "Prosimy o przestrzeganie zakazu kąpieli" - czytamy w komunikacie.

Jak poinformował p.o. zastępcy dyrektora OSiR Mokotów Mariusz Czapla wyniki badań wody będą najprawdopodobniej 9 sierpnia. "Kąpielisko zamknięte będzie do czasu uzyskania pozytywnych wyników badań wody dopuszczających możliwość korzystania z kąpieliska" - dodał.

Ratownicy pilnują przestrzegania zakazu

Zaznaczył, że na miejscu są ratownicy, którzy pilnują, aby mieszkańcy nie korzystali z kąpieliska. "Podejrzenie zakwitu sinic stwierdzono w dniu wczorajszym" - przekazał w środę.

W przypadku zakwitu sinic nie zaleca się wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Czym są sinice?

Sinice (cyjanobakterie) zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na ziemi. Występują zarówno w wodach słonych, jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej. Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody.

Nie należy mylić sinic z makroglonami, które mogą unosić się przy powierzchni wody w strefie brzegowej jezior, czy Bałtyku. Często fale wyrzucają na brzeg plaż te zielone maty, które choć nie wyglądają estetycznie i w wyniku rozkładu mogą wydzielać nieprzyjemny zapach, to same nie są szkodliwe i nie są źródłem toksyn.

lena

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl