Ważne zmiany w prawie budowlanym od sierpnia 2024. Ta decyzja spodoba się wielu inwestorom. Sprawdź, co musisz wiedzieć przed budową domu!

Anna Gandecka
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W polskim prawie budowlanym szykują się istotne zmiany, które wpłyną na usytuowanie budynków na działkach budowlanych oraz umożliwią szersze zastosowanie drewna w konstrukcjach. Nowe przepisy mają na celu uproszczenie i ułatwienie procesów budowlanych, otwierając nowe możliwości inwestycyjne. Dowiedz się, co się zmieni od sierpnia 2024 roku?

Spis treści

Ministerstwo Rozwoju i Technologii wprowadza nowelizacje w prawie budowlanym, które mogą znacząco wpłynąć na przyszłe inwestycje budowlane w Polsce. Projekt zmian w rozporządzeniu dotyczącym warunków technicznych dla budynków i ich usytuowania został już skierowany do podpisu. Nowe przepisy budowlane zaczną obowiązywać trzy miesiące po ich opublikowaniu w Dzienniku Ustaw, czyli od 15.08.2024roku. Inwestorzy mają więc niewiele czasu na zapoznanie się z nowymi regulacjami i przygotowanie się do ich wdrożenia.

budowa domu plac budowy
Już niebawem łatwiej zagospodarujesz działkę o nietypowym kształcie.

Zmiany w prawie budowlanym 2024: więcej drewna w budownictwie

Nowe przepisy umożliwią szersze zastosowanie drewna w konstrukcjach budynków. W szczególności możliwe będzie wykorzystanie drewnianych konstrukcyjnych elementów liniowych, takich jak belki i słupy, w budynkach niskich. Drewno strugane dobrej jakości będzie mogło być używane bez konieczności stosowania kosztownych zabezpieczeń ogniochronnych, które są niekorzystne dla środowiska.

Zmiana ta jest odpowiedzią na praktyki stosowane w wielu krajach, gdzie odchodzi się od koniecznych zabezpieczeń ogniochronnych dla drewnianych elementów konstrukcyjnych. Nowe regulacje mają na celu ułatwienie inwestorom stosowania drewna w budownictwie, co może przyczynić się do zwiększenia popularności tego ekologicznego materiału.

Zmiany, które wejdą w życie w sierpniu 2024 r., dotyczą także obowiązku zabezpieczenia elementów nośnych, aby zapewnić ich odporność ogniową przez co najmniej godzinę. To pozwoli na bezpieczne stosowanie drewna w niskiej zabudowie, podnosząc standardy bezpieczeństwa pożarowego.

Wewnątrz warstwowego elementu oddzielenia przeciwpożarowego w budynku niskim (N) ZL III lub w budynku niskim (N) ZL IV dopuszcza się stosowanie elementów nośnych wykonanych z drewna litego czterostronnie struganego z fazowanymi narożnikami lub drewna klejonego warstwowo, o klasie reakcji na ogień nie niższej od D z dodatkowymi klasyfikacjami s1, d0 lub s2, d0, pod warunkiem spełnienia łącznie następujących wymagań: 1) zabezpieczenia ogniochronnego elementów nośnych wykonanych z drewna przed ich zapaleniem okładziną klasy K2 60 - czytamy w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii – z dnia 9 maja 2024 r

Jakie zmiany w odległościach od granicy działki od sierpnia 2024?

Istotne zmiany dotyczą również usytuowania budynków na działkach budowlanych. Nowe przepisy pozwolą na zmniejszenie odległości między budynkiem a granicą działki. W przypadku budynków zwróconych ścianą z oknami lub drzwiami w stronę granicy działki, odległość ta będzie mogła wynosić co najmniej 3 metry, pod warunkiem, że spełnione zostaną dwa kryteria:

  • ściana budynku musi być usytuowana w sposób inny niż równoległy do granicy działki,

  • zewnętrzna krawędź okna lub drzwi musi znajdować się nie mniej niż 4 metry od tej granicy.

Projekt zmian przewiduje przepisy przejściowe, które mają na celu złagodzenie wpływu nowych wymagań na bieżące inwestycje. Inwestorzy, którzy przed 15.08.2024 r. złożą wnioski o pozwolenie na budowę, otrzymają pozytywne decyzje o pozwoleniu na budowę, zgłoszą budowę lub wykonanie innych robót budowlanych, bądź otrzymają decyzję o legalizacji samowoli budowlanej, będą mogli realizować swoje projekty według starych przepisów.

Zmiany w prawie budowlanym okiem ekspertów

Eksperci pozytywnie oceniają zmiany. Piotr Jarzyński z Kancelarii Prawnej Jarzyński & Wspólnicy w rozmowie dla portalu Prawo.pl uważa, że zmiany te ułatwią inwestorom ustalanie odległości na działkach o nietypowym kształcie. Dodanie graficznych przykładów w nowym załączniku 1a do rozporządzenia ma pomóc w prawidłowym określaniu minimalnych odległości ścian budynków od granicy działki budowlanej. Z kolei Joanna Maj z SWK Legal w rozmowie z Prawo pl. podkreśla, że paragraf 12 jest często interpretowany różnie przez organy administracyjne. Nowe przepisy mogą pomóc ujednolicić te interpretacje, co jest istotne dla inwestorów i projektantów.

Inwestorzy powinni dokładnie zapoznać się ze zmianami w prawie budowlanym i odpowiednio przygotować się do ich wdrożenia, aby móc skorzystać z nowych możliwości, jakie niosą ze sobą nowe przepisy prawne.

Źródła: Prawo.pl, Dziennik Ustaw Rzeczpospolitej

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Regiodom codziennie. Obserwuj Regiodom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl