Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin: Budowa gazociągu Baltic Pipe dobiega końca

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Pod koniec kwietnia do portu w Gdańsku dotarły kolejne elementy do budowy Baltic Pipe - rury długości kilkunastu metrów. Łącznie to 17 tys. ton.
Pod koniec kwietnia do portu w Gdańsku dotarły kolejne elementy do budowy Baltic Pipe - rury długości kilkunastu metrów. Łącznie to 17 tys. ton. fot. Przemyslaw Swiderski
Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział, że budowa gazociągu Baltic Pipe dobiega końca. Podczas konferencji w Senacie "Droga do uniezależnienia energetycznego Polski i regionu" stwierdził, że "w tej chwili jest on finalizowany".

"Jeszcze w tym roku w pewnej części przepustowości ten projekt zostanie uruchomiony. Od roku przyszłego będzie mógł już w pełni służyć uzupełnieniu miksu gazowego w Polsce o tą część gazu, która będzie gazem pochodzącym z Norwegii, ale również będzie mógł służyć do transportu gazu z innych kierunków, również kupowanego na giełdzie europejskiej, gdzie jest dostępny gaz także innego pochodzenia" - mówił Sasin.

Wicepremier powiedział, że powyższe działania spowodowały, iż "Polska ze spokojem przyjęła jednostronną decyzję ze strony Rosji wstrzymania dostaw gazu". Dodał, że decyzja ta nie ma żadnego oparcia w kontrakcie, który obowiązuje do końca tego roku. Zapowiedział też, że Polska zamierza rozliczyć Gazprom z decyzji o odcięciu dostaw gazu do naszego kraju. - Jako ministerstwo jesteśmy w porozumieniu z kierownictwem Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w tej sprawie i zamierzamy również rosyjskiego giganta gazowego z tej decyzji rozliczyć. Nie może być tak, że tego typu decyzje są podejmowane jednostronnie, nie mając oparcia w kontrakcie, a my nie reagujemy. Musimy naszych strat tutaj dochodzić" - mówił. Zaznaczał, że niezależnie od tych działań, odpowiednia ilość gazu jest zapewniona odbiorcom indywidualnym oraz instytucjonalnym.

Jacek Sasin powiedział, że przy zapotrzebowaniu na gaz rząd korzysta z innych inwestycji nie tylko z Gazoportu w Świnoujściu i własnego wydobycia, ale również z połączeń z krajami sąsiednimi za pomocą rewersów z Niemcami, czy południowymi sąsiadami. Dodał, że korzystamy też z połączenia z portem w Kłajpedzie na Litwie. "Mamy napełnione w 100 procentach magazyny, z których jeszcze nie korzystamy i tym się również wyróżniamy, to również pokazuje naszą zapobiegliwość" - powiedział.

Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego pod koniec kwietnia tego roku.

Źródło: Polskie Radio 24

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl