Gazociąg Baltic Pipe nie jest potrzebny? Zapytaliśmy Waldemara Pawlaka, czy podtrzymuje swoje słowa

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
fot. adrian wykrota/polska press
– Gazociąg Baltic Pipe będzie uzupełniał sieć gazociągów europejskich, ale z punktu widzenia technicznego – od 2010 roku – mamy możliwość importowania gazu z dowolnego kierunku. W styczniu tego roku gaz był importowany z Norwegii, natomiast gazociągiem jamalskim był też tłoczony gaz z Zachodu na Wschód. Warto podkreślić, że ta infrastruktura realnie pracuje – mówi polskatimes.pl były premier i wicepremier, a obecnie przewodniczący Rady Naczelnej PSL, Waldemar Pawlak.

W styczniu 2022 roku były premier i wicepremier Waldemar Pawlak udzielił wywiadu „Rzeczpospolitej”, w którym mówił m. in. o projekcie Baltic Pipe. „Moim zdaniem dodatkowy gazociąg do Polski nie jest potrzebny. W 2010 roku podpisaliśmy aneks do umowy z Rosjanami, który pozwolił na rewers wirtualny na gazociągu jamalskim. Następnie zaczął działać także rewers fizyczny. Mamy możliwość importu gazu z kierunku zachodniego. Budowa nowego gazociągu jest bezzasadna” – stwierdził.

Polskatimes.pl zapytała przewodniczącego Rady Naczelnej PSL, Waldemara Pawlaka, czy w obliczu szantażu gazowego Rosji oraz agresji tego kraju na Ukrainę, dzisiaj podtrzymuje swoje słowa o tym, że Baltic Pipe nie jest potrzebny.

– Dzisiaj – w obecnych realiach tu i teraz – bardzo znaczące możliwości importu gazu są przez terminal LNG – to możliwość do 5 miliardów metrów sześciennych rocznie i przez Gazociąg Jamalski, na którym w 2010 roku ustanowione zostało zarządzanie przez Gaz-system – stuprocentową spółkę skarbu państwa. W 2010 została podpisana umowa o rewersie na Gazociągu Jamalskim. Ta infrastruktura pozwala na tłoczenie gazu europejskiego z Norwegii, z Holandii, z Wielkiej Brytanii, z dowolnego kierunku do Polski, w wolumenie do 30 miliardów metrów sześciennych rocznie, czyli trzy razy tyle, co importujemy z Rosji – wyjaśnia Waldemar Pawlak.

Polityk PSL dodaje, że „po stronie polskiej jest stacja pomp w Szamotułach, która pompuje gaz na wschód z wydajnością 30 miliardów metrów sześciennych, zaś po stronie niemieckiej są pompy, które pozwalają pompować z Zachodu na Wschód co najmniej 5,5 miliarda metrów sześciennych, ale możliwości techniczne są do 30 miliardów.

– Z tego co wiem, premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem na temat zwiększenia możliwości technicznych. To jest bardzo proste, żeby zwiększyć możliwości techniczne pompowania gazu na Zachód z węzła berlińskiego do Polski – powiedział.

Waldemar Pawlak wskazał, że gazociąg Baltic Pipe będzie uzupełniał sieć gazociągów europejskich, ale z punktu widzenia technicznego – od 2010 roku – mamy możliwość importowania gazu z dowolnego kierunku.

– W styczniu tego roku gaz był importowany z Norwegii, natomiast gazociągiem jamalskim był też tłoczony gaz z Zachodu na Wschód. Warto podkreślić, że ta infrastruktura realnie pracuje – mówi.

Polityk PSL podkreśla, że jeżeli byśmy się uwolnili od politycznych czy propagandowych zaklęć to – jak podkreśla – 30 miliardów metrów sześciennych gazu przez gazociąg jamalski można importować, zaś 5 miliardów metrów sześciennych przez terminal LNG. – Polska zużywa 20 miliardów metrów sześciennych łącznie. Wystarczająca jest więc istniejąca infrastruktura. Techniczne trzeba ją tylko wykorzystać. Pozostałe rzeczy to są dodatkowe elementy – wyjaśnia Waldemar Pawlak.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl