Zgodnie z ogłoszonym harmonogramem egzaminy maturalne rozpoczną się 8 czerwca, a egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony od 16 do 18 czerwca br. W tym roku nie będzie ustnych egzaminów maturalnych. Z kolei egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie potrwa od 22 czerwca do 9 lipca, a egzamin zawodowy zaplanowany jest od 17 do 28 sierpnia.
Wytyczne, mające umożliwić sprawny i bezpieczny przebieg egzaminów zostały przygotowane wspólnie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Centralną Komisję Egzaminacyjną oraz Główny Inspektorat Sanitarny.
Zalecenia dla zdających
Wśród najważniejszych zapisów w rozporządzeniu MEN wymienić należy przede wszystkim obowiązek zakrywania ust i nosa przez zdających, aż do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Sytuacja, w której dany zdający ze względów zdrowotnych nie może zakrywać ust i nosa, powinna zostać zgłoszona dyrektorowi szkoły nie później niż do 29 maja 2020 r.
Podczas egzaminów w szkole przebywać mogą jedynie zdający (bez rodziców, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy, na przykład w poruszaniu się), pracownicy oświaty oraz służb medycznych.
Inny zapis mówi o konieczności korzystania przez każdego zdającego z własnych przyborów piśmienniczych, linijki, cyrkla, czy kalkulatora. Zdający nie powinni także wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek.
Jak powinno wyglądać miejsce egzaminów?
Część zarządzeń obowiązkowych dotyczy samego pomieszczenie w którym uczniowie będą przebywać.
Egzamin może być przeprowadzany w salach lekcyjnych, salach gimnastycznych, na korytarzach szkolnych oraz w innych przewidzianych w przepisach miejscach, pod warunkiem zachowania odpowiednich odstępów pomiędzy zdającymi oraz pomiędzy zdającymi i członkami zespołu nadzorującego.
Kliknij, przeczytaj-skorzystaj!:
Wytyczne mówią m.in. o konieczności ustawienia ławek w sali egzaminacyjnej w taki sposób, aby pomiędzy zdającymi zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp w każdym kierunku oraz o obowiązkowej dezynfekcji ławek i krzeseł w sali egzaminacyjnej przed i po każdym egzaminie oraz materiałów, sprzętów i narzędzi, z których korzysta więcej niż jeden zdający.
Przepisy nie wprowadzają ograniczeń dotyczących liczby osób w sali (przy zachowaniu odpowiednich odstępów), jednak zaleca się – jeżeli tylko pozwalają na to warunki lokalowe oraz zasoby ludzkie – przeprowadzanie egzaminu w salach z możliwie jak najmniejszą liczbą osób w każdej sali.
Dokument mówi natomiast o wdrożeniu wszelkich możliwych rozwiązań, które pozwolą uniknąć tworzenia się grup zdających przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu.
Organicznie funkcjonowania szkół do 7 czerwca
Ograniczenie funkcjonowania szkół zostało przedłużone do 7 czerwca 2020 r. - wynika z opublikowanego w piątek projektu nowelizacji rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej.
Jak uzasadniają autorzy projektu, w Polsce nadal obowiązuje stan epidemii związany z zakażeniem koronawirusem, dlatego „zdecydowano o przedłużeniu terminu ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty”.
W dokumencie czytamy również, że w związku ze stabilizowaniem się liczby zakażeń i zwiększaniem się liczby osób wyleczonych, podjęto decyzję o stopniowym uruchamianiu szkół podstawowych.
Czytaj też: Szkoły będą zamknięte do końca roku szkolnego? Zamieszanie w MEN
Powrót zajęć klas I-III w nowych warunkach
Zgodnie zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego od 25 maja w klasach I-III szkół podstawowych zostaną uruchomione zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z możliwością prowadzenia zajęć dydaktycznych. MEN utrzymuje obowiązek realizowania podstawy programowej. W zależności od sytuacji w danej szkole dyrektor zdecyduje czy będzie to kształcenie w formie stacjonarnej, czy z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
MEN, Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny przedstawiły swoje wytyczne dla szkół, które przyjmą uczniów.
Znalazły się w nich min. zalecenia, żeby w danej nie przebywało więcej niż 12 uczniów (w uzasadnionych przypadkach można zwiększyć liczbę dzieci o 2), w miarę możliwości do grupy byli przyporządkowani ci sami nauczyciele, zajęcia danej grupy powinny odbywać się w jednej Sali, w sali odległości pomiędzy stanowiskami dla uczniów powinny wynosić min. 1,5 m (1 uczeń – 1 ławka szkolna).
Część zaleceń dotyczy zasad higieny. Dla przykładu przy wejściu do budynku szkoły należy umożliwić skorzystanie z płynu dezynfekującego do rąk oraz zamieścić informację o sposobie jego użycia oraz obowiązku dezynfekowaniu rąk przez wszystkie osoby wchodzące do szkoły. Należy tam również umieścić numery telefonów do właściwej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych oraz organów, z którymi należy się kontaktować w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
Wszyscy pracownicy szkoły w razie konieczności powinni być zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej (jednorazowe rękawiczki, osłonę na usta i nos). W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych należy wywiesić plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje.
