W najnowszym badaniu polscy 15-latkowie w kategorii „czytanie” (zrozumienie tekstu) zajęli czwarte miejsce wśród krajów Unii Europejskiej, trzecie miejsce w kategorii „matematyka” oraz trzecie w „naukach przyrodniczych”.
W matematyce polscy uczniowie zdobyli 516 punktów. Najlepsi okazali się Estończycy (524 punkty) i Holendrzy, ale różnice między Polakami, Holendrami i Szwajcarami są znikome, dlatego można uznać, że państwa te zajmują wspólnie drugie miejsce. Na świecie zajmujemy w matematyce wysokie 10. miejsce, a oprócz Estonii wyprzedzają nas tylko Azjaci. Uczniowie osiągnęli lepsze wyniki niż w pierwszym badaniu w 2000 roku i w ostatnim w 2015.
Polscy uczniowie najlepszy wynik osiągnęli w 2012 roku, gdy zajęli pierwsze miejsce w UE w kategorii „matematyka” (ex aequo z Holandią, Estonią i Finlandią). Jednocześnie było to 14. miejsce na świecie.
Z najnowszego badania, podobnie jak z poprzednich, wynika, że utrzymuje się duża różnica między chłopcami i dziewczętami pod względem stopnia opanowania umiejętności rozumienia czytanego tekstu - zdecydowanie gorzej wypadają chłopcy.
- Wyniki polskich uczniów w badaniu PISA 2018 lokują ich wśród najlepszych na świecie. To istotna informacja na temat pewnego aspektu polskiej edukacji i powód do dużej satysfakcji. Poprzednia edycja badania PISA zrealizowana wiosną 2015 roku przyniosła wyraźny spadek rezultatów osiąganych przez uczniów z naszego kraju. Wyniki z 2018 roku wskazują zauważalny wzrost, jaki dokonał się w ciągu ostatnich trzech lat - przekonuje Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski.
Krytycy reformy edukacji przeprowadzonej przez Prawo i Sprawiedliwość uważają, że za sukcesem polskich uczniów stoi dobra edukacja w gimnazjach i zwracają uwagę, że polscy gimnazjaliści wzięli w nim udział już po raz ostatni.
„Czytając wyniki testu PISA ostatniego rocznika polskich gimnazjalistów, jeszcze bardziej dociera do nas jak bez sensu była decyzja PIS o likwidacji gimnazjów. Gratuluje wyników naszej młodzieży i współczuje ich młodszym kolegom ograniczenia ich szans na przyszłość” - napisała na Twitterze Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna).
„Wyniki potwierdzają, ze likwidacja gimnazjów była ogromnym błędem i wynikała z politycznych kalkulacji a nie jakości pracy szkół” - ocenił z kolei szef ZNPSławomir Broniarz.
POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:
