Spis treści
Tymczasowe elektroniczne prawo jazdy w aplikacji pozwoli nam prowadzić samochód zaraz po zdaniu egzaminu
- W sierpniu w aplikacji mObywatel pojawi się nowy dokument mobilny – tymczasowe elektroniczne prawo jazdy, które po zdaniu egzaminu będzie dostępne do pobrania w aplikacji. Czyli zdaję egzamin - dostaję prawo jazdy tymczasowe w apce i mogę wsiadać za kierownicę. Obecnie jest tak, że najpierw musimy mieć wydany plastikowy dokument i dopiero wtedy użytkownik ma możliwość pobrania go z rejestru CEPiK do swojej aplikacji - wyjaśnił Michał Kalinowski, pełnomocnik ministra.
Nim jednak to nastąpi - konieczna będzie aktualizacja starego oprogramowania. 14 lipca wchodzi w życie ustawa o aplikacji mObywatel. Od dnia nowa aplikacja będzie już dostępna dla wszystkich.
- W zależności od ustawień w telefonie, stara wersja mObywatela albo zaktualizuje się sama, albo trzeba będzie samemu ją zaktualizować - wyjaśnia Michał Kalinowski.
Nowości w aplikacji mObywatel 2.0. Jakie będą nowe funkcje i usługi?
W zaktualizowanej wersji aplikacji będzie dostępny nowy dokument tożsamości - mDowód oraz funkcja: weryfikacji kryptograficznej mDowodu bez konieczności logowania się do aplikacji.
Tym dokumentem tożsamości będziemy mogli posługiwać się na terenie całego kraju. Wyjątkiem będzie wyjazd za granicę i wnioskowanie o tradycyjny dowód osobisty oraz – do 31 sierpnia – potwierdzenia swojej tożsamość w instytucjach objętych ustawą o przeciwdziałaniu prania brudnych pieniędzy, czyli m.in. w banku. Jak wyjaśnił pełnomocnik - od 1 września te instytucje też będą już miały obowiązek uznawania mDowodu.
mDowód zastąpi plastikowy dowód osobisty?
- mDowód będzie miał inną datę ważności i wydania oraz numer i serię niż tzw. plastikowy dowód. Będzie dostępny wyłącznie online w aplikacji mObywatel. Nie będzie już trzeba nosić ze sobą plastikowego dowodu, bo każdy będzie miał obowiązek ustawowy akceptowania mDowodu. Ale warto podkreślić, że nie zwalnia to obywateli z obowiązku posiadania tradycyjnego dowodu osobistego - powiedział Kalinowski.
Jakie będą kolejne funkcje dostępne w ramach aplikacji mObywatel?
Obecnie trwają prace nad
- wdrożeniem funkcji bezpieczny autobus,
- trwa pilotaż e-płatności w relacji obywatel-administracja państwowa,
- kart lokalnych, przy których współpracują samorządy.
- Wtedy samorząd nie musi wydawać plastikowej karty czy tworzyć swojej aplikacji, tylko ma możliwość udostępnienia dokumentu lokalnego dla swoich mieszkańców w aplikacji mObywatel – podkreślił Kalinowski.
Niewykluczone, że w kolejnych latach aplikacja będzie rozszerzana o kolejne funkcje i usługi dla obywatela.
Źródło:
