Ponad 770 tys. emerytów i rencistów korzysta z mLegitymacji. Dokument uprawnia do wielu ulg i zniżek

Agnieszka Kamińska
PAP
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W całym kraju z elektronicznych legitymacji emeryta i rencisty korzysta już ponad 770 tys. osób – poinformował PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Dzięki mLegitymacji można mieć dostęp do wielu ulg i uprawnień, np. zniżek na bilety.

Spis treści

"Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty to znakomite rozwiązanie dla świadczeniobiorców ze smartfonem. Jest to duże ułatwienia w codziennym życiu. Senior nie musi mieć przy sobie plastikowej karty, by potwierdzić swój status emeryta lub rencisty. Okazując mLegitymację na ekranie smartfonu, potwierdza, że jest uprawniony do świadczeń zdrowotnych i przysługujących mu ulg oraz zniżek, np. na bilety komunikacyjne" – podkreślił rzecznik ZUS.

mLegitymacja wystawiana automatycznie wszystkim emerytom

Dodał, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych wystawia mLegitymację automatycznie wszystkim klientom, którzy nabywają prawo do emerytury lub renty. Z elektronicznej wersji legitymacji mogą skorzystać także ci, którzy mają tradycyjną plastikową legitymację.

Każdy emeryt i rencista mogą samodzielnie zainstalować elektroniczną wersję legitymacji. Wystarczy pobrać aplikację mObywatel ze sklepów Google Play lub App Store i zainstalować na swoim smartfonie. Po zalogowaniu należy kliknąć opcję "dodaj dokument" i wybrać z listy dokumentów "legitymacja emeryta rencisty". Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji.

Jak zainstalować mLegitymację?

ZUS zaznaczył, że jeśli wcześniej nie dodaliśmy w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, to najpierw musimy potwierdzić swoją tożsamość, czyli dołączyć dowód osobisty, a następnie dodać legitymację emeryta rencisty.

Jeśli emeryt lub rencista, któremu wydana została tylko elektroniczna wersja legitymacji, chce posługiwać się tradycyjną plastikową kartą, może złożyć do ZUS-u wniosek o jej wydanie (na formularzu o symbolu ERL). Klienci mogą korzystać z obu wersji legitymacji zarówno tradycyjnej, czyli plastikowej, jak i z jej wersji elektronicznej. Dotychczasowa legitymacja w formie plastikowej karty jest aktualna zgodnie z terminem jej ważności.

Do czego uprawnia mLegitymacja?

Senior, który posiada elektorniczny dokument może szybko i bezpiecznie:

  • potwierdzić prawo do świadczeń zdrowotnych, ulg i zniżek, na przykład na bilety komunikacji miejskiej,
  • uzyskać zniżki w ośrodkach uzdrowiskowych i placówkach kultury,
  • otrzymać zwolnienie z części opłat za rehabilitację,
  • skorzystać ze zwolnienia z abonamentu RTV.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl