JUNIOR MEDIA... I TWORZYSZ GAZETĘ!
Wśród współczesnych odmian języka polskiego wymieniana jest także polszczyzna internetowa. Co to takiego?
Język internetowy spełnia potrzeby komunikacyjne, dominuje w nim funkcja ekspresywna. Jego cechy to emocjonalność i spontaniczność. Zdarza się, że tak emocjonalnie zapisane zdanie pozostaje niezakończone. Tymczasem w języku pisanym potrzebny jest porządek myślowy, zakończenie myśli.
Czy jako polonistka rozumie Pani, o czym mówią młodzi ludzie?
Język młodzieży zawsze się różnił od literackiej polszczyzny, ale nigdy nie był tak zamknięty jak obecnie. Wyraźnie widoczna jest ekspansja stylu potocznego.
Tak mówi ulica...
Nie tylko ulica. Nawet studenci polonistyki mają kłopot z napisaniem prac magisterskich. Wypowiadanie się nie sprawia im problemu, za to już język pisany - tak. Oni, pisząc, tak naprawdę mówią. Ale nie tylko młodzież bardzo mało czyta. W całym społeczeństwie dominuje kultura obrazkowa.
Czyli zamiast literatury i publicystyki pozostają nam zdjęcia z podpisami oraz czytanie pasków przesuwających się na ekranie telewizora?
Prawda jest taka, że wielu Polaków tylko w ten sposób styka się ze słowem pisanym.
60 procent rodaków przyznaje się, że w ciągu roku nie przeczytało ani jednej książki!
Dlatego niezbędna jest edukacja i zachęcanie dzieci od najmłodszych lat do czytania i do pisania, różnymi metodami, także za pomocą społecznych akcji.