W świątyni zgromadziło się kilkuset wiernych, w tym m. in. poseł PiS Grzegorz Lorek i przedstawiciele władz samorządowych Piotrkowa z prezydentem Krzysztofem Chojniakiem, wiceprezydentami Andrzejem Kacperkiem i Adamem Karzewnikiem oraz przewodniczącym Rady Miasta Piotrkowa Marianem Błaszczyńskim.
Spośród trzynaściorga radnych, którzy w 23-osobowej Radzie Miasta, poparli inicjatywę zawierzenia Piotrkowa Matce Boskiej, w uroczystości wzięło udział zaledwie kilkoro. Widzieliśmy radnych: Wiesławę Olejnik, Jadwigę Wójcik, Mariusza Staszka i Sławomira Dajcza.
ZOBACZ: Kto jak głosował w sprawie zawierzenia Piotrkowa Matce Boskiej
Zawierzenie Piotrkowa dokonało się poprzez odczytanie "Aktu Zawierzenia" przez Krzysztofa Chojniaka:
Jako prezydent Piotrkowa Trybunalskiego, klękam przed Bogiem i przed Tobą, Maryjo, w obecności wszystkich Aniołów i Świętych, Męczenników i patronów Polski oraz wszystkich tutaj zebranych, aby zawierzyć Twojemu Niepokalanemu Sercu miasto Piotrków Trybunalski - jego władze samorządowe, wszystkich przedstawicieli władzy byłej, obecnej i przyszłej, a przede wszystkim mieszkańców naszego grodu. (...) Królowo Polski, Twojemu Niepokalanemu Sercu zawierzam rozwój naszego miasta, wszystkie plany, finanse, inwestycje miejskie, instytucje, zakłady pracy, stowarzyszenia i organizacje w Piotrkowie Trybunalskim. Niepokalana Maryjo, chroń nasze miasto i jego mieszkańców od wszelkiego zła. (...)
Za zawierzenie Piotrkowa dziękowali Jacek Tworkowski, przewodniczący Forum Ruchów Katolickich w Piotrkowie oraz ks. kan. Stanisław Nowacki, proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Piotrkowie i dziekan Dekanatu Piotrkowskiego. Szczególną wdzięczność wyrazili przewodniczącemu Rady Miasta Marianowi Błaszczyńskiemu, który - jak podkreślili - podjął tę inicjatywę "mimo szyderstw i ataków" pod swoim adresem. Krzysztofowi Chojniakowi dziękowali za odwagę i za to, że "nie uląkł się mimo przeciwności i kąśliwych uwag z różnych stron".
Stanowisko w sprawie zawierzenia Piotrkowa Matce Boskiej przyjęła na listopadowej sesji Rada Miasta Piotrkowa. Sprawa wywoływała jednak ogromne kontrowersje. Nie brakowało głosów krytycznych, odwołujących się do konstytucyjnego rozdziału Kościoła od państwa i powołujących się przy tym na autorytety także kościelne. Ostatecznie w głosowaniu 13 radnych było za powierzeniem Piotrkowa Niepokalanemu Sercu Maryi Królowej Polski, 2 było przeciwnych, 2 wstrzymało się od głosu, a aż sześcioro nie wzięło udziału w głosowaniu.
ZOBACZ: Radni przyjęli stanowisko, by zawierzyć Piotrków Matce Boskiej
W sobotniej mszy świętej brało udział kilkunastu księży proboszczów piotrkowskich parafii, bo Matce Boskiej zawierzony został również cały Dekanat Piotrkowski. Uczynił to ks. kan. Stanisław Nowacki, proboszcz parafii NSJ w Piotrkowie i dziekan Dekanatu Piotrkowskiego