Dziwny 2020 rok pod znakiem koronawirusa i protestów
Dla wielu, szczególnie dla młodego pokolenia, rok 2020 był zdecydowanie inny niż wszystkie. By zobaczyć najważniejsze wydarzenia uwiecznione na zdjęciach, przejdź do galerii.
Osoby urodzone po 1989 nie pamiętają czasów, w których wolność do przemieszczania się czy manifestowania swoich poglądów byłaby ograniczana. Tymczasem pandemia postawiła naszą rzeczywistość na głowie. Nie tylko utrudniła życie codzienne, ale także zamroziła gospodarkę, pozbawiając wiele osób pracy lub źródła dochodu.
Jeśli ktoś wiązał poważne plany z 2020 rokiem - prywatne, zawodowe, podróżnicze czy naukowe - prawdopodobnie mocno się rozczarował.
Podsumowanie 2020 roku. Najważniejsze wydarzenia
Mimo stanu wyjątkowego, jakim bez wątpienia jest obecna sytuacja w kraju (choć jedynie nieformalnie), ciężko powiedzieć, że w 2020 roku nic się nie działo. Opinia publiczna w Polsce, poza samym koronawirusem, żyła choćby takimi wydarzeniami jak:
- Orkan Sabina
- Manifestacje poparcia dla osób LGBTQ+
- Śmierć George'a Floyda
- Wybory prezydenckie w Polsce
- Wybory prezydenckie w Białorusi
- Piątka dla zwierząt
- Zwycięstwo Igi Świątek we French Open
- Strajk rolników
- Strajk przedsiębiorców
- Odebranie immunitetu Igorowi Tuleyi
- Orzeczenie TK o zaostrzeniu prawa aborcyjnego
- Strajk kobiet
- Marsz Niepodległości
- Nowe fakty w sprawie tuszowania pedofilii w kościele
- Wybory prezydenckie w USA
Szczególnie niespodziewana okazała się aktywność obywatelska na ulicach miast. Tylu protestów, co w 2020 roku, dawno nie mieliśmy okazji obserwować. Protestowały praktycznie wszystkie grupy społeczne i zawodowe: mniejszości seksualne, kobiety, rolnicy, przedsiębiorcy, koronasceptycy, lekarze, mniejszości narodowe - w geście solidarności z Białorusią i z ruchem Black Lives Matter; narodowcy, uczniowie, obrońcy klimatu, a nawet górale.
Czy to efekt zamknięcia w domach i próby odreagowania, czy też rosnącej świadomości obywatelskiej? Ciężko oszacować, obserwując jednak zmieniające się słupki poparcia partii politycznych w Polsce można stwierdzić, że poziom niezadowolenia z obecnej sytuacji w kraju rośnie .
Czym żyliśmy w ciągu ostatnich 12 miesięcy i jak to wygląda na zdjęciach? Przypominamy najważniejsze wydarzenia - przejdź do galerii.
Najlepsze zdjęcia z 2020 roku
Oto kilka migawek z 2020 roku. By zobaczyć więcej zdjęć, przejdź do galerii.

wstrzymanie lotów międzynarodowych
W związku z epidemią koronawirusa wstrzymane zostały wszystkie loty międzynarodowe. Wszyscy przyjeżdżający do kraju musieli poddać się obowiązkowej, 2-tygodniowej kwarantannie. Od 15 marca wprowadzono na granicach Polski kordon sanitarny, znacząco ograniczający ruch graniczny.
Przemyslaw Swiderski

dramatyczny wypadek autobusu ZTM w Warszawie
W czerwcu doszło do dramatycznego wypadku autobusu w Warszawie. 18-metrowy solaris urbino linii 186 spadł z Mostu Grota na Wisłostradę. Zginęła 1 osoba, 20 zostało rannych. Kierowca autobusu był pod wpływem amfetaminy.
Adam Jankowski

zwycięstwo Andrzeja Dudy w drugiej turze wyborów prezydenckich
W II turze wyborów prezydenckich w Polsce wygrał urzędujący prezydent Andrzej Duda. Pokonał kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego wynikiem 51,03%. Frekwencja wyniosła 68,18%.
Przed drugą turą nie odbyła się żadna debata pomiędzy kandydatami. 6 lipca 2020 w TVP występował jedynie Andrzej Duda. W tym samym czasie na pytania dziennikarzy w ramach "Areny Prezydenckiej" emitowanej na antenie TVN24, TVN24 BiS i Polsat News odpowiadał Rafał Trzaskowski.
Krystian Dobuszyński

ślub Jacka Kurskiego
18 lipca Jacek Kurski wziął swój drugi ślub kościelny z dziennikarką Joanną Klimek. Ceremonia odbyła się na terenie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach w Krakowie.
Ceremonia wywołała skandal. Najwięcej kontrowersji wzbudził fakt, że unieważnienie ślubu kościelnego bardzo ciężko uzyskać. Jedną z przesłanek jest zatajenie faktu o niepłodności. Tymczasem Jacek Kurski - ojciec trójki dzieci - jak i jego nowa małżonka w cudownych okolicznościach uzyskali (oboje!) rozwody kościelne, by móc ponownie stanąć na ślubnym kobiercu. Niektórzy twierdzą, że doszło do mariażu nie tylko Jacka z Joanną, ale także polityki z Kościołem.

społeczność białoruska oczekuje na Swietłanę Cichanouską
Wybory w Białorusi, które odbyły się 9 sierpnia 2020, oficjalnie wygrał Alaksandr Ryhorawicz Łukaszenka. Rządowy exit poll przyznał mu 79,7% głosów, Swietłanie Cichanouskiej zaś zaledwie 6,8% głosów. Według niezależnego badania exit poll Swietłana Cichanouska otrzymała 71%, a Aleksandr Łukaszenka 10% głosów.
W ramach protestu Białorusini wyszli na ulice. W geście poparcia na ulice wyszli także ludzie w całej Europie, w tym w Polsce. Szczególnie aktywna była społeczność białoruska.
Adam Jankowski

"na Warszawę"
Piątek 30 października był momentem kulminacyjnym protestów przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Ogólnopolski Strajk Kobiet zorganizował demonstrację pod hasłem „Na Warszawę”, która zgromadziła w stolicy 100 tysięcy uczestników.
W trakcie jej trwania na fasadzie Pałacu Kultury i Nauki została wyświetlona czerwona błyskawica – jeden z symboli protestów. Ponadto doszło do kilku ataków na protestujących ze strony bojówek pseudokibiców.
Kordony policji widoczne na zdjęciu blokowały ulicę Mickiewicza na warszawskim Żoliborzu w pobliżu domu Jarosława Kaczyńskiego.
Szymon Starnawski /Polska Press
By zobaczyć więcej zdjęć, przejdź do galerii.
