Nie żyje doktor Jerzy Ozga
Jak podkreśla doktor Marek Ujda, były ordynator kardiologii inwazyjnej w szpitalu w Stalowej Wioli, śmierć doktora Jerzego Ozgi to olbrzymia strata nie tylko w ludzkim, ale też zawodowym wymiarze.
– Dr Jerzy Ozga był wybitnym operatorem i ekspertem rozrusznikowym, niewątpliwie najlepszym i najbardziej doświadczonym w tej części Polski. Osobiście wszczepił wiele tysięcy tych urządzeń, a dziesiątki tysięcy skontrolował. Uczestniczył też w zabiegach wykonywanych przez innych lekarzy, wspomagając ich i szkoląc. Intensywnie dyżurował i pracował z pacjentami jako asystent oddziałowy. Miał „dobrą rękę”, znakomite zdolności manualne, świetną intuicję i ogromne doświadczenie. Pozwalało mu to wykonywać nawet najtrudniejsze zabiegi, w tym u skrajnie ciężko chorych, z bardzo dobrymi rezultatami – mówi doktor Ujda
Dr Jerzy Ozga urodził się w Stalowej Woli w roku 1962. Po ukończeniu studiów na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Lublinie, podjął pracę w tak zwanym „ambulatorium” przy ulicy Kwiatkowskiego. Równocześnie rozpoczął specjalizację z chorób wewnętrznych, a następnie kardiologii, na bazie oddziałów stalowowolskiego szpitala. Poza intensywną pracą oddziałową, pełnił dyżury w Pogotowiu Ratunkowym, jak również wykonywał obowiązki specjalisty w Poradni Kardiologicznej.
Stał się szczególnie znany jako pierwszy w okolicy lekarz – operator wszczepiający rozruszniki serca, czego uczył się w wiodących ośrodkach i co wdrożył z powodzeniem w stalowowolskim szpitalu w roku 2004. Po otwarciu Oddziału Kardiologii Inwazyjnej w roku 2006 ilość zabiegów znacznie wzrosła, w kolejnych latach dr Ozga (ze współpracownikami) rozpoczął wszczepianie także kardiowerterów-defibrylatorów (ICD) i resynchronizatorów (CRT) serca. W niektórych latach ośrodek stalowowolski wszczepiał najwięcej tych urządzeń na Podkarpaciu. Równocześnie powstała Poradnia Kontroli Rozruszników Serca, w której dr Ozga i współpracownicy kontrolowali wszczepione urządzenia.
Od miesiąca dr Jerzy Ozga pełnił obowiązki zastępcy lekarza kierującego Oddziałem Kardiologii Inwazyjnej, niezależnie od roli koordynatora programu stymulacji serca w szpitalu.
