Zmiana opon na zimowe obowiązkowa! [NOWA USTAWA]

Sławomir Cichy
W Czechach ten znak oznacza obowiązkowe zimówki na drodze
W Czechach ten znak oznacza obowiązkowe zimówki na drodze arc.
Musi to na Rusi, a w Polsce jak kto chce. To ponoć dlatego u nas nie ma obowiązku zakładania opon zimowych. Trudno przekonać posłów do zmiany prawa, więc policjanci mają związane ręce. Jeśli zimą oszczędzając na wymianie, ślizgasz się po drogach na letnich, nie musisz bać się mandatu. Ale ustawa o oponach zimowych to tylko kwestia czasu. Zmiana opon na zimowe - CZYTAJ WIĘCEJ.

**Obowiązkową zmianę ogumienia na zimowe forsowała w styczniu w Sejmie posłanka Beata Małecka-Libera z PO**. Gdyby przepisy weszły w życie, brak stosownego ogumienia od listopada do kwietnia niósłby ze sobą ryzyko mandatu, tak jak w większości krajów Europy.

POSŁANKA BEATA MAŁECKA-LIBERA: ZIMÓWKI MAJĄ BYĆ OBOWIĄZKOWE

Od 1 listopada 2011 dołączyły do nich Czechy. Na drogach oznaczonych znakiem "Zimní výbava", samochody mogą poruszać się wyłącznie na oponach zimowych. Tak stanowi nowa czeska ustawa. Przed wyjazdem na narty wykaz wszystkich dróg z obowiązkowym ogumieniem zimowym warto sprawdzić na www.rsd.cz.

- Nasze stanowisko w sprawie zimówek jest niezmienne od lat. W każdym "zimowym" komunikacie przypominamy kierowcom, że zimówki zwiększają bezpieczeństwo - mówi Janusz Jończyk z KWP w Katowicach.

TA ZIMA W POLSCE JEST OSTATNIĄ, GDY MOŻNA JEŹDZIĆ NA OPONACH LETNICH

Ekspert motoryzacyjny i instruktor szkoły bezpiecznej jazdy Marek Kopeć przytacza jednoznaczne dane.

- Żeby zatrzymać auto jadące na letnich oponach z prędkością 50 km/h, droga hamowania wynosi 63 metry. Na zimówkach skraca się o połowę do 32 m. Zdecydowanie więc zwiększają bezpieczeństwo, ale i komfort jazdy - mówi. Na letniakach kierowcy mogą mieć kłopoty nie tylko z hamowaniem, ale z ruszaniem na skrzyżowaniach, a start na światłach pod górkę może się w ogóle nie udać - dodaje Kopeć, którego kursanci przechodzą obowiązkowo takie próby w trakcie szkolenia.

ZOBACZ TEST OPONY LETNIE KONTRA OPONY ZIMOWE

Przyjęło się, że zmiana opon na zimowe jest konieczna, kiedy temperatura powietrza wynosi nie więcej niż 7 st. C i prognozy mówią o tendencji spadkowej. W Polsce to przełom października i listopada. Różnica w budowie opon letnich i zimowych sprowadza się nie tylko do stosowania specjalnych mieszanek gumy. Ważną cechą zimówek jest ich konstrukcja i budowa bieżnika, który ma szerokie lamelowe rowki, duże kostki. Dzięki temu opona lepiej dostosowuje się do warunków drogowych, odprowadza większą ilość wody, śniegu czy błota pośniegowego.
Ci, którzy przed rokiem za późno zdecydowali się na zakup zimówek, z wielu warsztatów odchodzili z kwitkiem. Zdaniem ekspertów powody były co najmniej dwa. Po pierwsze - Niemcy wprowadzili przepisy nakazujące korzystanie z opon dostosowanych do warunków drogowych. W 88 proc. aut jeżdżących po niemieckich drogach zamontowano nowe zimówki. Wszelkie nadwyżki produkcji zamiast do Polski trafiały do naszych zachodnich sąsiadów.

Nikomu nie życzymy takich emocji

Po drugie - wytwórcy opon okazali się pesymistami. Ograniczyli produkcję sadząc, że kryzys spowoduje mniejszy popyt.

Nie chcemy być skazani na ryzyko

Obowiązkowych zimówek chce m.in. nasza posłanka PO Beata Małecka-Libera. Już w lutym złożyła w tej sprawie interpelację w Ministerstwie Infrastruktury.

- Nie odpuszczam tego tematu także w nowej kadencji. To bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa. W wielu europejskich krajach taki obowiązek już istnieje. Powinniśmy pójść w ich ślady - mówi Beata Małecka-Libera.

POSŁANKA BEATA MAŁECKA-LIBERA: ZIMÓWKI MAJĄ BYĆ OBOWIĄZKOWE

Jeśli uda się zmienić przepisy, kierowcy będą musieli w okresie od listopada do kwietnia używać wyłącznie "zimówek". Brak stosownego ogumienia będzie karany mandatem.

NOWY KODEKS RUCHU DROGOWEGO - PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Posłanka Małecka-Libera uważa, że sprawa obowiązkowej wymiany opon jest równie ważna, co prosta w wykonaniu.

- Żadna inicjatywa na rzecz poprawy bezpieczeństwa nie powinna być przedmiotem sporu politycznego. Wiem, że w zimie na letnich oponach jeżdżą nawet kierowcy tirów. Bez odpowiednich regulacji prawnych, wciąż będziemy skazani na to ryzyko - podkreślała w rozmowie z DZ.

Opony Polaków na śnieg i lód

Według najnowszych badań TNS OBOP:
Co dwudziesty (5 proc.) ankietowany przyznał, że ubiegłej zimy jeździł na letnich oponach. 79 proc. używało opon zimowych, 13 proc. zdecydowało się na ogumienie całoroczne, 3 proc. nie znało rodzaju opon, w jakie wyposażone było auto. Najpopularniejsze opony to Dębica. Na kolejnych miejscach plasują się Michelin i Goodyear.

Oto jak w Europie jeździ się zimą

Bezwzględny obowiązek stosowania opon zimowych obowiązuje już w: Finlandii, Szwecji, Estonii, Niemczech, na Łotwie i Litwie oraz we włoskiej prowincji Mediolan (od 15 listopada do 31 marca).

W Austrii samochody muszą być wyposażone w "zimówki" w typowych warunkach zimowych (od 1 XI do 15 IV). Jeśli zima jest gorąca i sucha, nie ma takiego obowiązku. Podobnie jest w Hiszpanii.

W Chorwacji trzeba mieć komplet opon zimowych lub letnie wyposażone w łańcuchy. Podobne wymogi stawiane są w Albanii, Bośni, Hercegowinie, Serbii i Czarnogórze.

Co najmniej dwie opony zimowe trzeba mieć w Słowenii i na Słowacji.

W Czechach trzeba mieć "zimówki" na wyznaczonych znakiem "Zimní výbava" trasach od 1 XI do 30 IV.

Oto kraje, w których zalecane jest stosowanie opon zimowych: kraje Beneluksu, Dania, Norwegia, Rosja, Włochy, Turcja.

Obowiązku zakładania "zimówek" nie ma w: Polsce, Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, Macedonii, Bułgarii, Rumunii i na Węgrzech.

Czy uważasz, że używanie opon zimowych powinno być w Polsce obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Zmiana opon na zimowe obowiązkowa! [NOWA USTAWA] - Dziennik Zachodni

Wróć na i.pl Portal i.pl