Spis treści
800 plus tylko dla pracujących Ukraińców?
W ubiegłym tygodniu kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaapelował do rządu o podjęcie prac nad zmianą prawa, aby świadczenia takie jak „800 plus” były wypłacane Ukraińcom pod warunkiem, że mieszkają, pracują i płacą podatki w Polsce. Przekonywał, że propozycja ta jest zdroworozsądkowa i ma się Polsce opłacać.
Tusk popiera propozycję Trzaskowskiego
W czwartek na platformie X premier Donald Tusk odniósł się do sprawy.
„Propozycja Prezydenta Rafała Trzaskowskiego, aby wypłacać 800+ tylko tym migrantom, również Ukraińcom, którzy rzeczywiście mieszkają, pracują i płacą podatki w naszym kraju, zostanie pilnie rozpatrzona przez rząd. Ja jestem na tak” – napisał szef rządu.
Poparcie dla propozycji Rafała Trzaskowskiego wyraził już m.in. wicepremier, szef MON i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
Przewodniczący klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak podkreślił, że jego ugrupowanie złożyło już w Sejmie projekt nowelizacji ustawy ograniczający program „800 plus” tak, aby świadczenie otrzymywali Ukraińcy pracujący i płacący podatki w Polsce.
Zmiany w 800 plus dla Ukraińców
Od 1 września 2024 roku wszystkie dzieci z Ukrainy mieszkające w Polsce są objęte obowiązkiem edukacji w polskiej szkole, czyli rocznym przygotowaniem przedszkolnym w tzw. zerówce, obowiązkiem szkolnym w szkole podstawowej, obowiązkiem nauki w szkołach ponadpodstawowych. Rodziny z Ukrainy mogą otrzymać świadczenie rodzinne „800 plus” i świadczenie Dobry Start, pod warunkiem, że ich dzieci będą uczęszczać do polskiej szkoły.
Od tej zasady jest jeden wyjątek – w roku szkolnym 2024/2025 uczniowie uczący się w klasie programowo najwyższej w szkole funkcjonującej w ukraińskim systemie oświaty nie są objęci obowiązkiem uczęszczania do polskich szkół. Mogą dokończyć edukację w formule online