Spis treści
- Jak skontrolować trzeźwość pracownika w pracy?
- Kontrola trzeźwości pracownika. Jak to będzie wyglądać po zmianach?
- Trzeźwość w pracy – jakim urządzeniem można zbadać pracownika?
- Kontrola trzeźwości przy pracy zdalnej. Jak to wygląda?
- Czy pracownik jest pod wpływem narkotyków?
- Praca zdalna w Kodeksie pracy. Jakie będą nowe przepisy?
Jak skontrolować trzeźwość pracownika w pracy?
Obecnie aby sprawdzić, czy pracownik jest trzeźwy, należy najpierw na to uzyskać jego zgodę. Po zmianach w prawie pracy do badania alkomatem nie będzie już potrzebna na to zgoda zatrudnionego.
Kontrola trzeźwości pracownika. Jak to będzie wyglądać po zmianach?
Kontrole będą mogły być prewencyjne, aby jednak było to możliwe – zasady weryfikacji będą musiały się znaleźć w regulaminie pracy.
Szczegółowe wskazania z regulaminu mają jasno stanowić, jakich stanowisk pracy będą dotyczyć kontrole, czy może wszystkich zatrudnionych. Badanie musi być zapowiedziane z wyprzedzeniem – co najmniej na dwa tygodnie wcześniej.
Rozwiązania wprowadzane są obecnie do prawa pracy z inicjatywy pracodawców. Dzięki temu samodzielnie będą mogli kontrolować stan zatrudnianych przez siebie osób.
Trzeźwość w pracy – jakim urządzeniem można zbadać pracownika?
Badania będzie można wykonać np. alkomatem, czyli bez pomocy badań laboratoryjnych. Nie będzie możliwości badania np. krwi.
W uzasadnieniu do ustawy czytamy, że
„ma to zapewnić pracownikowi jak najmniejszą ingerencję w jego dobra osobiste i poszanowanie jego godności”.
Urządzenia stosowane do badań będą musiały mieć odpowiednie dokumenty potwierdzające:
- kalibrację,
- wzorcowanie
alkomatu lub bramki z alkomatem.
Chodzi o to, aby mieć pewność, że pracodawca nie będzie wykonywać testów przy pomocy wadliwego sprzętu. Zwolnienie pracownika na podstawie błędnych odczytów może spowodować problemy dla pracodawcy.
Aby zatrudniony mógł pracować dalej urządzenie nie będzie mogło wykazać więcej, niż 0,2 promila w wydychanym powietrzu.
Kontrola trzeźwości przy pracy zdalnej. Jak to wygląda?
Pracodawca może wejść do domu pracownika tylko za jego zgodą. Bez badania trzeźwości można jednak zwolnić lub cofnąć zgodę na pracę zdalną. Zachowanie pracownika musi jednak być niepokojące i świadczyć o nietrzeźwości.
Gdy zmienią się przepisy pracownik przebywający na pracy zdalnej, nie będzie mieć możliwości odmówienia swojemu przełożonemu badania.
Czy pracownik jest pod wpływem narkotyków?
Pracodawca będzie mógł nie tylko sprawdzić trzeźwość osoby, która u niego pracuje. Test może również objąć wykrywanie narkotyków w organizmie. Gdyby pracownik odmówił – pracodawca może zlecić takie badanie zewnętrznej instytucji, np. policji.
Praca zdalna w Kodeksie pracy. Jakie będą nowe przepisy?
Najnowsze zmiany w Kodeksie pracy mają objąć także uregulowanie pracy zdalnej. Będzie mogła mieć miejsce zarówno na wniosek pracownika, jak i pracodawcy.
Pracodawca będzie mógł polecić wykonywanie pracy w sposób zdalny w trakcie obowiązywania:
- stanu nadzwyczajnego,
- stanu zagrożenia epidemicznego,
- stanu epidemii,
- w okresie, w którym z powodu siły wyższej nie może zapewnić bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w dotychczasowym miejscu pracy.
Pracownik jednak musiałby w takiej sytuacji bezpośrednio przed wydaniem polecenia złożyć oświadczenie, że posiada warunki lokalowe i techniczne do wykonywania pracy zdalnej. W przeciwnym wypadku praca zdalna nie będzie możliwa.
Nowe przepisy prawne zakładają ponadto możliwość wypłaty ryczałtu za koszty poniesione przez pracownika w związku ze zdalną pracą. Szczegóły i ile miałby wynieść taki ryczałt – ustali pracodawca w porozumieniu z pracownikami.
