Jak podkreślił kolejne, bo jeszcze w tamtym roku naukę w Polsce rozpoczęło około 160 tys. dzieci z Ukrainy. To daje około 400 tys. uczniów zza wschodniej granicy. Co nowy rok szkolny przyniesie ukraińskim uczniom?
Gdzie najwięcej?
Najwięcej uczniów z Ukrainy, którzy uciekli przed wojną, uczęszczać będzie do polskich szkół podstawowych - 74,9 proc. wszystkich. Do przedszkoli przyjęto 16,9 proc., do szkół ponadpodstawowych 8,2 proc. Większość tych drugich uczęszcza do liceów ogólnokształcących, mniej do technikum.

Wśród powiatów, w których ukraińskich dzieci uczy się najwięcej, przeważają duże miasta na prawach powiatu: Warszawa, Wrocław, Kraków, Łódź i Poznań. Jeśli chodzi o województwa to najwięcej ukraińskich uczniów jest kolejno w: mazowieckim, dolnośląskim, śląskim, wielkopolskim, małopolskim, pomorskim i łódzkim.
Jakie zmiany?
O zmianach, o które postulowało m.in. środowisko nauczycielskie, było bardzo głośno przez kilka miesięcy, ale nie zmieni się praktycznie nic. Uczniowie z Ukrainy pójdą we wrześniu do polskich szkół na dotychczasowych zasadach. Polskiej Agencji Prasowej ukazała się depesza podsumowująca, co ukraińscy uczniowie powinni wiedzieć. MEiN przypomina w niej, że zmianie ulegną przede wszystkim terminy zgłaszania się do przystąpienia do egzaminów kończących poszczególne etapy edukacji. Pozostałe kwestie zostaną bez zmian.
O zmiany w organizacji zajęć dla uczniów z Ukrainy Związek Nauczycielstwa Polskiego apelował w liście do premiera Morawieckiego już 2 czerwca. Jak wskazuje związek: "Obecnie nauczyciele wskazują na szereg problemów, którymi są m.in. zbyt liczne oddziały, obciążenie dodatkowymi obowiązkami związanymi z dostosowaniem form i metod pracy do każdego ucznia z Ukrainy, konieczność dodatkowej pracy w godzinach ponadwymiarowych, ponoszenie ogromnej odpowiedzialności za powierzone dzieci przy braku właściwej komunikacji z nimi – ponad 80 proc. przyjętych do polskiego systemu edukacji dzieci i młodzieży z Ukrainy, nie znając języka polskiego trafiło do funkcjonujących już w systemie oddziałów, a nie do oddziałów przygotowawczych."
Związek domagał się przede wszystkim dopracowania systemu włączania ukraińskich dzieci do polskiego systemu - głównie w kontekście tworzenia oddziałów przygotowawczych, oceniania, klasyfikacji, egzaminów i rekrutacji na różnych poziomach językowych.
Jedną ze zmian będzie to, że mają zostać przemeblowane warunki ukończenia w roku szkolnym 2022/2023 szkoły podstawowej przez uczniów, obywateli Ukrainy. "W arkuszu ocen i w świadectwie ukończenia szkoły podstawowej w miejscu przeznaczonym na wpisanie ocen z obowiązkowych zajęć edukacyjnych: muzyka, plastyka, przyroda i technika będzie wstawiana pozioma kreska. W przypadku ucznia, który w roku szkolnym 2021/2022 otrzymał promocję do klasy VIII, w arkuszu ocen oraz na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej w miejscu przeznaczonym na wpisanie ocen z obowiązkowych zajęć edukacyjnych: przyroda i technika będzie wstawiana pozioma kreska. W przypadku nieuzyskania świadectwa ukończenia szkoły podstawowej uczeń będzie powtarzał klasę VIII i przystępował ponownie do egzaminu ósmoklasisty" - czytamy w komunikacie ministerstwa.
Pozostałe rozwiązania będą kontynuowane z roku szkolnego 2021/2022.
