Atrakcje turystyczne woj. mazowieckiego są silnie zróżnicowane. Miłośnicy jazdy po pagórkowatych terenach mogą mieć problem z robieniem większych przewyższeń, ale za to wiele zabytków i lasów znajduje się w promieniu 50 km od Warszawy. Z tej przyczyny warszawiacy, którzy zastanawiają się, gdzie pojechać się na weekend, nie mogą narzekać na nudę. Zaczynają wycieczkę w stolicy, można zwiedzać zamki, puszcze i pałace. Wybraliśmy kilka atrakcji turystycznych, które cieszą się szczególną popularnością wśród warszawiaków.
Kampinowski Park Narodowy
Żadna stolica Europy nie graniczy z parkiem narodowym. Wyjątek stanowi Warszawa, na której skraju leży Kampinos. Kampinowski Park Narodowy jest atrakcją turystyczną i celem w samym sobie dla każdego rowerzysty stolicy. Mieszkańcy Warszawy i okolicznych miejscowości łącznie mają do swojej dyspozycji 144,5 km szklaków rowerowych poprowadzonych po parku. Zadając sobie pytanie, “gzie na weekend zabrać znajomych”, można nawet rozważyć dwudniową wycieczkę po Kampinosie. Na cyklistów czekają punkty biwakowe oraz inne atrakcje.
Zamek w Czersku
Czersk często staje się celem wycieczek rowerowych z Warszawy ze względu na stosunkowo niewielką odległość od stolicy oraz dobry dojazd rowerem. Trasa do zabytku w przeważającej części wiedzie oznakowanymi drogami asfaltowymi. Co więcej, szlak wiodący z Warszawy do Czerska jest dobrze oznakowany.
Po drodze do dawnej siedziby książąt mazowieckich można przeprawić się promem w Gassach lub odpocząć w dedykowanej rowerzystom kawiarni w Kalwarii Zebrzydowskiej. Nie warto brać ze sobą prowiantu, ponieważ na zamkowym dziedzińcu są serwowane pyszne, tradycyjne trunki i potrawy. Mogą one skłonić do powrotu przyjezdnych, którzy nie są pewni, gdzie spędzić weekend.
Rezerwat „Na torfach”
Wśród atrakcji turystycznych odwiedzanych na rowerach nie sposób pominąć bagnistych rezerwatów przyrody. Jednym z nich są tzw. Torfy. To urokliwe miejsce nie cieszy się tak dużą popularnością jak Czersk czy Kampinos, ale za to zachwyca otoczeniem dziewiczej przyrody.
Rezerwat „Na torfach” przecinają trzy szlaki rowerowe: Otwocki Szlak Okrężny (35,9 km), szlak przez Lasy Celestynowsko-Otwockie (9,3 km) oraz szlak startujący w Świdrach Wielkich, a kończący się przy ZTM w Białej Górze (17 km). Mniej wytrawni rowerzyści mogą dojechać z Warszawy do Otwocka lub Świdra koleją, aby następnie kontynuować wycieczkę na dwóch kółkach.