Ruch na kanale przez Mierzeję Wiślaną nieco mniejszy niż zaraz po otwarciu. Trwają prace pogłębiarskie i budowlane

PAP
Ruch na kanale przez Mierzeję Wiślaną nieco mniejszy niż zaraz po otwarciu. Trwają prace pogłębiarskie i budowlane
Ruch na kanale przez Mierzeję Wiślaną nieco mniejszy niż zaraz po otwarciu. Trwają prace pogłębiarskie i budowlane Przemysław Świderski
- Ruch na kanale żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną jest aktualnie nieco mniejszy niż zaraz po jego otwarciu; sezon turystyczny w zasadzie już minął, trwają też prace pogłębiarskie i budowlane - powiedział PAP kapitan Portu Nowy Świat Paweł Perkowski.

Blisko 400 jednostek prześluzowanych od otwarcia kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną

Jak poinformował PAP kapitan Portu Nowy Świat kpt. ż.w. Paweł Perkowski, od czasu otwarcia kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną prześluzowano blisko 400 jednostek, w większości turystycznych.

- Były to m.in. jednostki pod banderami: niemiecką, francuską, szwedzką, norweską i oczywiście jednostki turystyczne pod banderą polską - wymienił kapitan. - Najwięcej z nich jako port docelowy deklarowało Port Elbląg - ok. 30 proc., Krynicę Morską - ok. 15 proc., Górki Zachodnie i Port Gdańsk - ok. 10 proc.

Kapitan zwrócił uwagę, że ruch na kanale żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną jest aktualnie nieco mniejszy niż zaraz po jego otwarciu.

- Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze, sezon turystyczny już w zasadzie minął. Po drugie, na Zalewie Wiślanym, rzece Elbląg, w porcie Elbląg, jak również na torze łączącym Port Nowy Świat z wodami będącymi w jurysdykcji Kapitanatu Portu Elbląg trwają prace pogłębiarskie i budowlane - tłumaczy kpt. ż.w. Paweł Perkowski. - W związku z tym pewne trudności, ostrzeżenia nawigacyjne, bądź też niejednokrotnie niemożliwości korzystania z pewnych odcinków toru okresowo się pojawiają. Z tego względu ruch jest nieco mniejszy, niemniej jednak dalej się on odbywa.

W sobotnie południe przekop przez Mierzeję Wiślanej przyciągnął setki turystów. Jak powiedział PAP pan Robert, który na przekop przyjechał specjalnie z Milanówka pod Warszawą, to wielka inwestycja, która będzie służyć pokoleniom.

- Fajnie, że powstało coś dla ludzi, że można sobie tu przyjść i chociażby pospacerować – oświadczył mieszkaniec Mazowsza.

Pani Teresa z Gdańska uważa, że choć inwestycja robi wrażenie, to nie będzie ona wykorzystywana w pełni.

- Wydaje mi się, że przekop będzie wykorzystany przez jachty, małe łodzie i kajaki, ale wątpię w ruch większych jednostek w tym miejscu. Uważam, że turystycznie owszem, będzie to jedna z atrakcji na Mierzei Wiślanej – powiedziała gdańszczanka.

Całkowita długość drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to prawie 23 kilometry, w tym samo przejście przez Zalew Wiślany liczy nieco ponad 10 kilometrów, na rzece Elbląg – także ponad 10 km; pozostałe ok. 2,5 km to odcinek, na który złożyły się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe.

Kanał oraz cały tor wodny będą miały docelowo 5 m głębokości. Całość inwestycji będzie gotowa w 2023 roku.

CZYTAJ TEŻ: Przekop Mierzei Wiślanej. Ruszył ruch turystyczny. To szansa na rozwój regionu.

dsok/ mmu/

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl