10 przykazań narciarskich, czyli co należy i czego nie wypada robić na stoku

Materiał Informacyjny
Narciarstwo to sport niewątpliwie fascynujący. Oferuje wszystko, czego mogą oczekiwać zwolennicy aktywności na świeżym powietrzu. Wysiłek fizyczny, piękne krajobrazy, nowe miejsca, ciekawi ludzie. Pełnia zimowych wrażeń i doskonałe połączenie aktywności sportowej i towarzyskiej. Jednak nie da się ukryć, że narciarstwo to również sport techniczny, który może być bardzo niebezpieczny, jeżeli nie będziemy trzymać się podstawowych reguł.

Dlatego też Międzynarodowa Federacja Narciarska, czyli FIS, opracowała 10 zasad dla narciarzy i snowboardzistów. Ten swoisty dekalog miłośników sportów zimowych obowiązuje na całym świecie, jest podstawą do oceny wypadków, a jego znaczenie podkreślają największe autorytety świata narciarskiego, najbardziej utytułowani sportowcy. Bezpieczna jazda na nartach
jest niezwykle ważna, dlatego przestrzeganie tego regulaminu zapewni bezpieczeństwo nam i innym narciarzom – warto zatem przypomnieć sobie te, zasady zanim ruszymy na stok.

Po pierwsze rozwaga – narciarz kierujący się zdrowym rozsądkiem rozumie, że nie jest sam na stoku i zachowuje się tak, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych i umożliwić wszystkim swobodną jazdę.
Po drugie prędkość – obowiązują tu zasady podobne do tych obowiązujących w ruchu drogowym, należy ją dopasować do umiejętności, warunków narciarskich i pogodowych oraz natężenia ruchu na stoku.
Po trzecie pierwszeństwo – pamiętajmy, że ma je narciarz znajdujący się przed nami, zatem podjeżdżając od tyłu miejmy to na względzie.
Wynika z tego przykazanie czwarte, czyli zasada wyprzedzania, która mówi o tym, aby zawsze zostawiać wyprzedzanemu wystarczająco dużo miejsca na swobodne manewry.
Po piąte włączanie do ruchu – to moment, w którym dochodzi do wielu wypadków. Gdy rozpoczynamy jazdę lub ponawiamy ją po krótkim postoju, mamy obowiązek sprawdzić, czy nie zajeżdżamy drogi innym korzystającym z nartostrady.
Po szóste zatrzymywanie – nagły manewr zatrzymania lub upadek na wąskich lub mocno uczęszczanych trasach może prowadzić do narciarskiego karambolu z udziałem wielu narciarzy. Unikajmy gwałtownego zatrzymywania się i jak najszybciej zejdźmy z toru, po którym poruszają się inni.
Przykazanie siódme obejmuje wchodzenie lub schodzenie piesze ze stoku – należy poruszać się zawsze brzegiem trasy, aby nie zachodzić drogi zjeżdżającym.
Po ósme – przestrzeganie znaków. Przed wybraniem się na trasę sprawdź listę znaków i sygnalizacji, zapoznaj się z ich znaczeniem i stosuj do nakazów i zakazów.
Dziewiąte przykazanie nakłada na każdego narciarza i snowbordzistę obowiązek udzielenia pomocy w razie wypadku. Nie przejeżdżaj obojętnie – jutro ty możesz potrzebować wsparcia innych.
Ostatnia zasada dotyczy formalności – jeżeli jesteś uczestnikiem lub świadkiem wypadku na stoku, jesteś zobowiązany do podania swoich danych personalnych i kontaktowych.

Oto przykazania narciarskie, których należy bezwzględnie przestrzegać, abyśmy mogli czuć się bezpiecznie, komfortowo i nie stali się przeszkodą i zagrożeniem dla innych narciarzy. Poza nimi istnieje jeszcze cała gama mniejszych i większych grzeszków narciarskich, które zagrażają bezpieczeństwu i burzą komfort aktywnego wypoczynku. Oraz kilka dodatkowych rad, których warto przestrzegać. Przede wszystkim mierz siły na zamiary. Przecenianie swoich umiejętności to podstawowy problem, z którym spotykamy się na stoku. Brawurowa jazda na trasach, które są ponad nasze siły to grzech numer jeden narciarzy. W ten sposób stajemy się nie tylko zagrożeniem dla siebie, ale i dla pozostałych narciarzy. Wybieraj zatem takie trasy, na których możesz czuć się na tyle pewnie, aby móc odpowiednio zareagować na niebezpieczną sytuację, zatrzymać się lub zjechać z drogi nierozważnemu piratowi.

Wielu nierozważnych narciarzy zapomina też o tym, że do sezonu należy się odpowiednio przygotować. Nie można udać się na stok wprost zza korporacyjnego biurka. I nie chodzi tu tylko o sprawdzenie i przygotowanie sprzętu, ale przede wszystkim o kondycję fizyczną. Narciarstwo to sport wymagający sporo wysiłku i obciążający nasz organizm. Niezbędna jest sucha zaprawa, która sprawi, że na stoku będziemy nie tylko czuli się pewniej, mieli lepszą wytrzymałość, ale pozwoli nam też uniknąć wielu kontuzji. Dbaj zatem o formę przez cały rok, aby na nartach czuć się pewniej i bezpieczniej. Osoby chorujące na choroby układu krążenia, czy układu stawowo-kostnego powinny skonsultować się z lekarzem rodzinnym, aby ustalić, czy narciarski wysiłek nie zagrozi ich zdrowiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl