100 tys. nowych miejsc pracy. Powstają lawinowo dzięki inwestorom z zagranicy

Anna Bartosiewicz
Aż 8 na 12 najlepszych miejsc pracy, które zostały wytypowane w badaniu Great Place to Work® w 2018 r., zlokalizowanych jest w Warszawie.
Aż 8 na 12 najlepszych miejsc pracy, które zostały wytypowane w badaniu Great Place to Work® w 2018 r., zlokalizowanych jest w Warszawie. Alyibel/ Pixabay.com
W Polsce powstają na potęgę nowe miejsca pracy. Wszystko za sprawą zagranicznych firm, które przenoszą do naszego kraju swoje oddziały i otwierają kolejne. Pod względem nowo utworzonych miejsc pracy znajdujemy się w czołówce Europy.

Zobacz galerię: Top 12 najlepszych pracodawców

Top 12 najlepszych pracodawców w Polsce [RANKING]

Polska stała się oczkiem w głowie inwestorów, a to przekłada się na nowe miejsca pracy. Jak wynika z raportu „fDi Intelligence: Global greenfield investment trends“, wskutek zagranicznych inwestycji w naszym kraju powstało najwięcej miejsc pracy w Europie. Udało się stworzyć ponad 99 tys. wakatów, podczas kiedy w Wielkiej Brytanii liczba nowych miejsc pracy sięgnęła 80 tys., a w Rosji – 70 tysięcy.

Blisko 18 tys. miejsc pracy, które są zasługą zagranicznych inwestorów, powstało w Warszawie. Pod tym względem stolica Polski zajęła drugie miejsce wśród europejskich miast. Wyprzedził ją tylko Bukareszt z 24 tys. miejsc pracy.

– Atutem Polski i jej motorem napędowym jest przede wszystkim wykwalifikowana kadra. Należy też oczywiście pamiętać o efektywności kosztowej prowadzenia tutaj działalności biznesowej. Organizacje, które decydują się na ulokowanie swojego biznesu w naszym kraju, mogą wnioskować m.in. o zwolnienia z podatku od nieruchomości i CIT oraz dofinansowanie nowo powstających miejsc pracy, granty rządowe czy też dotacje z Unii Europejskiej – mówi Piotr Dziedzic, dyrektor w firmie rekrutacyjnej Michael Page oraz członek zarządu Polskiego Forum HR.

Według fDi Intelligence wydatki na procesy inwestycyjne w Polsce w ciągu roku zwiększyły się niemal dwukrotnie, sięgając 14,8 mld dolarów. Liczba procesów inwestycyjnych, które są w toku, również wzrosła – z 272 do 338.

Sprawdź aktualne oferty pracy

Dane innych instytucji także napawają optymizmem. Jak wskazuje Polska Agencja Inwestycji i Handlu, pod kątem zagranicznych inwestycji Polska zajęła drugie miejsce w zestawieniu 81 krajów. Udało nam się wyprzedzić takie miasta, jak Berlin (76. miejsce) czy Moskwa (64. miejsce).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Dzięki zagranicznym inwestorom powstają nowe miejsca pracy. Wśród spółek, które wybrały Polskę, nie brakuje tych działających w obszarze SSC (centrów usług wspólnych) i BPO (outsourcingu procesów biznesowych). Jak podaje ABSL, tylko w 2017 r. w stolicy przybyło osiem nowych centrów usług wspólnych. Dzięki tym inwestycjom udało się utworzyć 4 tys. miejsc pracy.

Przykładowe spółki, które posiadają centra usług wspólnych w Warszawie

  • JP Morgan
  • Credit Suisse
  • Goldman Sachs
  • Mahel
  • Guardian

– Na atrakcyjność Polski, a tym samym Warszawy, pod kątem inwestycji zagranicznych wpływa także systematyczny wzrost gospodarczy Polski. Tylko w 2017 roku PKB wzrosło o 4,6 proc., a wg prognoz Banku Światowego w 2018 wzrośnie o 4 proc. Można więc przypuszczać, że w następnych latach w kraju powstaną kolejne inwestycje – uważa Piotr Dziedzic.

Porównaj najlepsze oferty pracy

Za sprawą zagranicznych inwestycji mieszkańcy dużych miast i ich okolic zyskują nowe perspektywy zatrudnienia. Osoby bez znajomości języków obcych mogą znaleźć pracę w logistyce i magazynach. Z kolei pracownicy władający językami obcymi mogą spróbować swoich sił w dużych korporacjach, w międzynarodowym środowisku.

Urlop przepadnie, jeśli nie wykorzystasz go w terminie. Sprawdź, co zrobić, by temu zapobiec, klikając w ten tekst!

– U kandydatów firmy zagraniczne poszukują znajomości języków obcych. Tradycyjnie angielski jest podstawą do komunikowania, niemniej wysoko cenieni są też pracownicy ze znajomością niemieckiego, francuskiego czy też języków skandynawskich i słowiańskich. Widać też duże zapotrzebowanie na takie umiejętności, jak programowanie, a także wiedzę w zakresie księgowości oraz zdolności zarządzania projektami – podsumowuje Piotr Dziedzic.

Dobra koniunktura gospodarcza w Polsce przekłada się na takie wskaźniki, jak bezrobocie czy wynagrodzenia. Zgodnie z danymi Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) w lipcu 2018 r. kolejny miesiąc z rzędu stopa bezrobocia wyniosła 5,9 procent. Z kolei przeciętne wynagrodzenie w II kwartale 2018 r. uplasowało się na poziomie 4521,08 zł – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Nastąpił nieznaczny spadek wobec 4622,84 zł w I kwartale.

Źródło: mat. pras. Michael Page, MRPiPS, GUS

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Prof. Kik: Dziś po raz pierwszy widziałem kandydatów na prezydenta

Prof. Kik: Dziś po raz pierwszy widziałem kandydatów na prezydenta

Trzaskowski spytał Nawrockiego o relacje z półświatkiem. W odpowiedzi dostał zdjęcie

Trzaskowski spytał Nawrockiego o relacje z półświatkiem. W odpowiedzi dostał zdjęcie

Wróć na i.pl Portal i.pl