Jak poinformował w czwartek rzecznik komendy powiatowej policji w Bochni sierż. szt. Daniel Bułatowic, do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek po południu na przejeździe kolejowo-drogowym w Rzezawie. 20-letni mieszkaniec Bochni jadąc osobowym Volkswagenem wraz z pasażerką, wjechał na przejazd w momencie, w którym rozpoczęło się zamykanie rogatek kolejowych, a następnie utknął na nim pomiędzy zamkniętymi już szlabanami. Aby wydostać się z torowiska musiał wyłamać jedną z zapór.
"Mieszkańcowi Bochni udało się opuścić torowisko, zanim nadjechał pociąg" - relacjonował rzecznik.
Wezwani na miejsce incydentu policjanci ukarali kierowcę mandatem w wysokości 2 tys. zł oraz 15 punktami karnymi.
"Kara za pośpiech i złamanie przepisów mogła być dla mężczyzny lub jego pasażerki jednak zdecydowanie wyższa – pamiętajmy, że w zderzeniu samochodu osobowego z pociągiem auto nie ma żadnych szans" - podkreślił policjant.
Jak podkreślił, na przejazdach kolejowo-drogowych należy szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Prawidłowe zachowanie kierującego pojazdem przed i na przejeździe kolejowym reguluje ustawa prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z nią od osoby przekraczającej przejazd wymagana jest szczególna ostrożność.
Kierującemu pojazdem zabrania się: objeżdżania opuszczonych zapór oraz wjeżdżanie na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone; wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy; wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim; omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.
W razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym kierujący jest obowiązany niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.
Jeśli auto utknie pomiędzy rogatkami, wyjściem z takiej sytuacji jest wyłamanie rogatki kolejowej. Wystarczy niewielki nacisk, aby bezpiecznie wyłamać zaporę.
Prawidłowe zachowanie kierującego pojazdem przed i na przejeździe kolejowym reguluje ustawa prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z jej treścią od osoby przekraczającej przejazd wymaga się szczególnej ostrożności. Kierującemu pojazdem zabrania się:
- objeżdżania opuszczonych zapór oraz wjeżdżanie na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone,
- wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy,
- wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim,
- omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.
Źródło:
