311. Warszawska Pielgrzymka Piesza Akademickich Grup "17" zmierza na Jasną Górę z relikwiami bł. kard. Stefana Wyszyńskiego

Hubert Rabiega
Opracowanie:
Zgodnie z tradycją 311. Warszawska Pielgrzymka Piesza Akademickich Grup "17" wyruszyła 6 sierpnia sprzed kościoła św. Anny na Krakowskim Przedmieściu, gdzie odbyła się modlitwa poranna. W mszy św. pątnicy będą uczestniczyć w Świątyni Opatrzności Bożej. (zdjęcie ilustracyjne)
Zgodnie z tradycją 311. Warszawska Pielgrzymka Piesza Akademickich Grup "17" wyruszyła 6 sierpnia sprzed kościoła św. Anny na Krakowskim Przedmieściu, gdzie odbyła się modlitwa poranna. W mszy św. pątnicy będą uczestniczyć w Świątyni Opatrzności Bożej. (zdjęcie ilustracyjne) Fot Arkadiusz Gola
Z relikwiami bł. kard. Stefana Wyszyńskiego wyszła w sobotę ze stolicy na Jasną Górę 311. Warszawska Pielgrzymka Piesza Akademickich Grup "17". Wraz z pątnikami idą w tym roku kapłani posługujący na co dzień w Ukrainie – powiedział PAP kierownik pielgrzymki ks. pallotyn Marcin Przywara.

Zgodnie z tradycją 311. Warszawska Pielgrzymka Piesza Akademickich Grup "17" wyruszyła 6 sierpnia sprzed kościoła św. Anny na Krakowskim Przedmieściu, gdzie odbyła się modlitwa poranna. W mszy św. pątnicy będą uczestniczyć w Świątyni Opatrzności Bożej.

Pielgrzymka z relikwiami bł. kard. Wyszyńskiego

W tym roku "siedemnastki" idą pod hasłem "Idziemy, by świadczyć". "Chcemy uświadomić sobie, że bycie chrześcijaninem to dawanie świadectwa o Jezusie Chrystusie nie tylko w kościele, w przestrzeni sakralnej, ale także w miejscu naszej pracy tam, gdzie mieszkamy, wśród znajomych" – powiedział PAP przewodnik pielgrzymki pallotyn ks. Marcin Przywara.

Poinformował, że "w tym roku pątnicy będą nieśli relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, który – jak zaznaczył – "był wielkim przyjacielem +siedemnastek+".

"Bardzo wiele mu zawdzięczamy. Są wśród nas pielgrzymi, którzy od lat, podążając na Jasną Górę, modlili się o jego beatyfikację, więc obecność z nami jego relikwii jest tego naturalną konsekwencją. Peregrynacja będzie, zatem dla nas czasem szczególnej modlitwy w intencjach, które niesiemy za jego wstawiennictwem" – powiedział ks. Przywara. "Pierwszego dnia relikwie niesie grupa biało-czerwona, która związana jest z ruchem Rodzina Rodzin, założonym przez Prymasa Tysiąclecia" – dodał.

Pielgrzymka ma własną kuchnię i różne udogodnienia

W ramach Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej Akademickich Grup "17" idzie 14 grup. Tworzą one cztery legiony określone różnymi kolorami – czerwone, żółte, zielone, błękitne.

W barwach dawnej flagi rwandyjskiej, czyli czerwono-żółto-zielonym, idą np. pątnicy ofiarujący swój trud za misje i misjonarzy.

"Jej przewodnikiem jest kierownik Pallotyńskiego Sekretariatu Misyjnego ks. Andrzej Dębski. Są zatem obecni także misjonarze oraz księża pracujący na Ukrainie – między innymi chrystusowiec ks. Mikołaj – pracujący w okolicach Donbasu, który na pielgrzymce zajmuje się zakwaterowaniem; chrystusowiec ks. Marcin Sęk prowadzący grupę czarną, który na co dzień pracuje w Kamieńcu Podolskim oraz pallotyn ks. Wiktor Matuszewski, który pielgrzymuje w grupie biało-czerwonej" – powiedział ks. Przywara.

"Będzie to dla nas możliwość usłyszenia, jak wygląda sytuacja ludzi, pośród, których oni pracują, ale także konkretnego wsparcia modlitewnego i materialnego mieszkańców Ukrainy" – wyjaśnił.

Zaznaczył, że jednym z atutów "siedemnastek" jest trasa pielgrzymki, która "prowadzi przez lasy i polne drogi, a więc z dala od asfaltu i szumu samochodów". Pielgrzymka ma także własną kuchnię i różne udogodnienia sanitarne przydatne pielgrzymom.

Przed pandemię wielu pątników dołączało się do pielgrzymki w czasie trasy na Jasną Górę. W ramach Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej Akademickich Grup "17" na szczyt wchodziło ok. 2 tys. osób – powiedział ks. Przywara. "W tym roku spodziewamy się podobnej liczy pątników" – dodał.

Na Jasną Górę pielgrzymi wejdą po południu 14 sierpnia.

od 16 lat

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl