19 października 1984 o godz. 18:00 w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy ks. Jerzy Popiełuszko odprawił nabożeństwo różańcowe. Około godziny 21:00 wyruszył z kierowcą, Waldemarem Chrostowskim, do Warszawy, ale do celu nie dotarł. Po drodze został porwany przez funkcjonariuszy IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i zamordowany. Departament ten zajmował się zwalczaniem Kościoła katolickiego.
Ostatnie słowa, które wypowiedział publicznie do wiernych w Bydgoszczy brzmiały: „Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy”.
Na scenie politycznej PRL ks. Jerzy Popiełuszko pojawił się w latach 1981-1982 jako duszpasterz aktywnie wspierający strajkujących robotników „Solidarności”. Jego kazania podczas mszy świętych za ojczyznę elektryzowały tłumy. W krótkim czasie kościół św. Stanisława Kostki na Żoliborzu stał się mekką patriotyzmu.
Pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki odbył się w sobotę, 3 listopada 1984 roku w Warszawie, w kościele św. Stanisława Kostki. Uroczystości zgromadziły tłumy. Szacuje się, że było na nich między 600 tysięcy a milionem osób. Uroczystości pogrzebowe ks. Popiełuszki stały się wielką manifestacją antykomunistyczną.
Proces beatyfikacyjny ks. Jerzego Popiełuszki rozpoczął się na szczeblu diecezjalnym w 1997 roku, a zakończył w Rzymie 19 grudnia 2009 roku papieskim dekretem o męczeństwie. 6 czerwca 2010 roku na placu Piłsudskiego w Warszawie odbyła się beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki. Uroczystości przewodził abp Angelo Amato.
19 października, w rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. To ustanowione w 2018 roku święto państwowe oddaje hołd „bohaterom, niezłomnym obrońcom wiary i niepodległej Polski”.
O godz. 18:00 w stołecznym kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie odbędzie się msza św. Wierni będą się modlić o kanonizację kapelana „Solidarności”.
